TOMASZÓW Wsparcie dla rodziców i opiekunów

19 i 20 października 2016 roku odbyły się pierwsze z zaplanowanych warsztatów, przeznaczonych dla rodziców i opiekunów prawnych osób z niepełnosprawnościami podopiecznych PSOUU w Tomaszowie Lubelskim.
W ramach projektu pn.” Wsparcie jako metoda przeciwdziałania wypaleniu rodzicielskiemu i opiekuńczemu”, dofinansowanego przez Województwo Lubelskie.
Warsztaty poprowadzili: Agnieszka Brzozowska – psycholog i ks. Mieczysław Grabowski – kapelan Stowarzyszenia.
Rodzice poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w formie wykładowej, warsztatowej i grupy wsparcia poznali specyficzne czynniki stresogenne pojawiające się w rodzinach wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami, rozwinęli kompetencje w zakresie strategii radzenia sobie ze stresem rodzicielskim, uświadomili sobie istotę wartości w ich życiu oraz formułowania celów na przyszłość. Ponadto, celem warsztatów było również wzmocnienie kompetencji opiekuńczo– wychowawczych zwiększających aktywność życiową osób niepełnosprawnych, rozważania na temat relacji pomiędzy autonomią a ubezwłasnowolnieniem osób niepełnosprawnych i ich psychospołecznych konsekwencji oraz etyczny wymiar sytuacji trudnych pojawiających się w rodzinach wychowujących dziecko z niepełnosprawnością. Dzięki warsztatom z wykorzystaniem techniki decoupage, poprowadzonym przez Małgorzatę Pasz zaprezentowano, w jaki sposób wykorzystywać ekspresję twórczą, jako jedną z metod aktywnego radzenia sobie z stresem.
Informacje zwrotne, uzyskane od uczestników warsztatów wskazują na ich ogromne zadowolenie i potrzebę kontynuowania spotkań w przyszłości.
mat. PSOUU w TL

psouu_tl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!