BEŁŻEC Gospodarstwo Rybackie Kuśmierczaków najlepsze w województwie!

Gospodarstwo Rybackie „Bełżec” z powiatu tomaszowskiego prowadzone przez Państwa Kuśmierczaków oraz firma Geomax – Krówki z Opola Lubelskiego zostali Mistrzami Wojewódzkimi tegorocznej edycji konkursu AgroLiga 2018.

Uroczysta Gala Finałowa Konkursu AgroLiga 2018 odbyła się w Opolu Lubelskim.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 12 września 2018 r. podczas uroczystej Gali AgroLiga 2018. Podczas seminarium podsumowującego konkurs dyrektorzy LODR w Końskowoli – Sławomir Plis i Dariusz Piotrowski wręczyli puchary i czeki pieniężne Mistrzom i Laureatom.

Ogólnopolski konkurs AgroLiga 2018 rozstrzygany jest na dwóch szczeblach – wojewódzkim i krajowym. LODR w Końskowoli od 25 lat realizuje jego etap wojewódzki, zaś etap krajowy – redakcje audycji rolnych TVP1 oraz Stowarzyszenie AgroBiznesKlub pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesa ARiMR, Dyrektora Generalnego KOWR i Prezesa KRUS. Patronat Medialny pełni Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych AGRO. Celem konkursu jest popularyzacja osiągnięć najlepszych gospodarzy i firm działających w branży rolno-spożywczej mogących poszczycić się produkcją wyrobów najwyższej jakości na coraz bardziej konkurencyjnym rynku oraz wyłonienie Mistrzów Krajowych AgroLigi 2018 w dwóch kategoriach: „Rolnik” i „Firma”. Konkurs ma na celu promowanie rolników i ich gospodarstwa, które mogą być wzorem dla innych. Laureaci to rolnicy i firmy łączący najnowsze technologie z tradycją, szanują środowisko naturalne i zdrowie konsumenta, umiejętnie zarządzają swoim biznesem, dbają o bezpieczeństwo pracy, a także chętnie dzielący się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Wybierając najlepsze gospodarstwo rolne i firmy kapituła konkursowa oceniała także perspektywy ich dalszego rozwoju .

Przypomnijmy, że konkurs ogłoszony został wiosną b.r. Zgłoszeń poszczególnych gospodarstw rolnych i firm dokonali doradcy z Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego LODR. O tytuł Mistrza Wojewódzkiego walczyło 7 gospodarstw oraz 5 firm, które pozytywnie przeszły ocenę formalną oraz weryfikację komisji konkursowej.
W sierpniu 2018 r. specjalna komisja, pod przewodnictwem kierownika Działu Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym LODR – Janusz Gąsiora dokonała wizytacji zgłoszonych do konkursu rolników i firm. W jej skład, oprócz specjalistów LODR wchodzili przedstawiciele: Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Lubelskiej Izby Rolniczej oraz AgroBiznesKlub.

Seminarium oraz ogłoszenie wyników tym razem odbyło się w Opolu Lubelskim – w regionie typowo sadowniczym, z którego niemal rokrocznie zgłaszane są gospodarstwa rolne na konkurs AgroLiga, a rolnicy z tego powiatu wielokrotnie sięgali po najwyższe laury.
Gala finałowa zgromadziła w jednym miejscu przedstawicieli różnych branż, nie tylko rolniczych (samorząd lokalny, media, oświata, służby mundurowe), wśród których byli m.in.: wicewojewoda lubelski – Robert Gmitruczuk, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa – Krzysztof Dziewulski, Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie – Teresa Wyłupek, ubiegłoroczni mistrzowie AgroLigi – Beata i Piotr Kondraccy, tegoroczni laureaci z województwa lubelskiego, rolnicy, członkowie kapituły konkursowej oraz doradcy LODR.
Otwierający uroczystość dyrektor LODR – Sławomir Plis nawiązując do idei konkursu podkreślił jak ważna jest promocja rolnictwa Lubelszczyzny oraz firm potrafiących konkurować na krajowym i europejskim rynku. To nagroda dla tych, którzy wnoszą wkład w rozwój i promocję naszego regionu – dodał dyrektor.
Wicewojewoda lubelski – Robert Gmitruczuk zaznaczył, że ziemia dla polskich rolników jest czymś ważnym, bo jest darem i ojcowizną. Pogratulował również zwycięzcom życząc dalszych osiągnięć.
Po powitaniu gości nastąpiła część seminaryjna uroczystości, którą przedstawili specjaliści z Działu Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym LODR. Agata Kamińska zreferowała politykę rozwoju obszarów wiejskich i finansowanie inwestycji. Z dużym zainteresowaniem przyjęto wystąpienie Janusza Gąsiora, który w sposób ciekawy zaprezentował uczestnikom wydarzenia laureatów AgroLiga 2018. Zainteresowanie wzbudził również film wg pomysłu Edyty Nogalskiej-Michowskiej zrealizowany podczas wizytacji zgłoszonych do konkursu gospodarstw rolnych i firm (film do obejrzenia na stronie LODR).

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przedstawienie laureatów konkursu i wręczenie im nagród.
Wyniki tegorocznego Konkursu AgroLiga 2018 przedstawiają się następująco:
Kategoria „Firma” Mistrz Wojewódzki:
Geomax – Krówki – Stanisław Misztal, Stanisława i Waldemar Stateczny, Opole Lubelskie, powiat opolski
Wicemistrz Wojewódzki:
Plantacja nad Tanwią Sp. z o.o., Olchowiec, gm. Obsza, powiat biłgorajski
Laur AgroLiga 2018:
PHU Rolmax, Gabriel Kurzyna Ewa Kurzyna, Świdnik, powiat świdnicki
Arkadiusz i Anna Kasprzak, Majdan Kawęczyński, gm. Piaski, powiat świdnicki
Wanicki Serwis Sp. z o.o. – Filia Kazimierzówka, gm. Świdnik, powiat świdnicki

Kategoria „Rolnicy” Mistrz Wojewódzki:
Gospodarstwo Rybackie „Bełżec” Anna Kuśmierczak-Kuceł, Ireneusz Kuśmierczak, Antoni Kuśmierczak, Bełżec, gm. Bełżec, powiat tomaszowski

Wicemistrz Wojewódzki:
Gospodarstwo Rolne Kinga i Łukasz Lesiccy, Paprotnia, gm. Stężyca, powiat rycki

Laur AgroLiga 2018:
Gospodarstwo Rolne Piotr Chyliński, Piaski, gm. Piaski, powiat świdnicki
Gospodarstwo Rolne Maria i Wiesław Majchrowscy, Wandalin, gm. Opole Lubelskie, powiat opolski
Gospodarstwo Rolne Agnieszka i Radosław Karpiuk, Wisznice, gm. Wisznice, powiat bialski
Gospodarstwo Rolne Beata i Arkadiusz Mazur, Olchowiec, gm. Wierzbica, powiat chełmski
Gospodarstwo Rolne Agata i Sylwester Tatara, Wierzchowiska Pierwsze, gm. Piaski, powiat świdnicki.

Ogólnopolski finał konkursu AgroLiga 2018 odbędzie się w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie w II kwartale 2019 roku. Województwo lubelskie będą reprezentować Mistrzowie Wojewódzcy w obydwu kategoriach.

Tegoroczna edycja konkursu AgroLiga sfinansowana została z projektu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

mat. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

 

Komentarzy na temat “BEŁŻEC Gospodarstwo Rybackie Kuśmierczaków najlepsze w województwie!

  • Wrzesień 20, 2018 at 11:19 pm
    Permalink

    Mieszkam niedaleko wystarczy że tir przejedzie ulicą to tak śmierdzi że głowę urywa a jak się przechodzi koło tego mordoru to brak słów aż chce się wymiotowac. Na szczęście do mojego domu smród nie dochodzi ale współczuję tym biednym ludziom którzy tam mieszkają. Ps przejazd przez tory ma chyba ograniczenie wagowe a tiry jadą jak chcą no chyba że zmienili dla dobra firmy

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!