BIG InfoMonitor, czyli jak sprawdzić zadłużenie?

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor to rejestr, który gromadzi informacje o zadłużeniu zarówno osób fizycznych, jak również firm. Jak sprawdzić zadłużenie za darmo? Wystarczy, że zalogujemy się na stronie internetowej BIG InfoMonitor i wskażemy pełną nazwę przedsiębiorstwa oraz jego NIP bądź REGON. Możemy to zrobić także w Punkcie Obsługi BIG InfoMonitor oraz listownie (wysyłając prośbę o raport). Co jeszcze należy wiedzieć?

Rejestr dłużników BIG InfoMonitor – czym jest i jakie gromadzi dane?

BIG InfoMonitor to jeden z rejestrów należących do Biura Informacji Gospodarczej. Zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem danych osób fizycznych oraz przedsiębiorstw, na koncie których pojawiło się zadłużenie. Rejestr dłużników BIG InfoMonitor to platforma wymiany informacji między sektorem bankowym a pozostałymi działami gospodarki. Dzięki temu sprawniej podejmowane są decyzje związane z finansami, np. o przyznaniu szybkiej pożyczki na raty. Do Biura Informacji Gospodarczej prócz BIG InfoMonitor należą:

 • BIG ERIF;
 • Krajowy Rejestr Długów;
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej;
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Czym BIG różni się od BIKu?

Przeglądając oferty instytucji finansowych, natkniemy się na informację, że sprawdzają one BIK. Biuro Informacji Kredytowej to rejestr, w którym także widnieją dane dłużników. Czym więc różni się BIG od BIKu?

Dane w BIK pochodzą z banków, SKOK-ów czy firm pożyczkowych, a także bankowych firm leasingowych i faktoringowych. Dane gromadzone w BIG pochodzą od przedsiębiorców działających we wszystkich sektorach gospodarki, np. od dostawców energii, firm telekomunikacyjnych i operatorów telewizji kablowej. Również od pracowników sektora finansowego, jednostek samorządu terytorialnego, sądów i konsumentów.

Jak sprawdzić czy jestem w rejestrze dłużników?

Jeśli chcemy sprawdzić czy znaleźliśmy się w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor, powinniśmy wykonać kilka podstawowych kroków:

 • rejestracja na stronie BIG InfoMonitor;
 • logowanie do nowo utworzonego konta;
 • załączenie dokumentu ze zdjęciem, które potwierdzi naszą tożsamość i przesłanie go do weryfikacji;
 • odebranie wiadomości e-mail z potwierdzeniem ważności naszego dokumentu;
 • pobranie Raportu o Sobie lub Raportu z Rejestru Zapytań.

Raport o Sobie pozwala na sprawdzenie tego, kto umieścił informacje odnośnie danego podmiotu w BIG InfoMonitor. Dzięki Raportowi z Rejestru Zapytań możemy sprawdzić wysłane do biura zapytania o konkretną osobę.

Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo?

Korzystając nieuważnie z usług rynku finansowego, możemy trafić na oszustów. Dzięki rejestrowi BIG InfoMonitor nie tylko sprawdzimy w bazie siebie, lecz także naszego kontrahenta. Dzięki temu przed podpisaniem umowy dowiemy się, czy nasz współpracownik jest rzetelny, a jego płynność finansowa nie zmniejsza się.

Aby sprawdzić w Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor wybraną firmę, musimy posiadać jej NIP lub REGON. Ponadto będzie nam potrzebna pełna nazwa spółki. Analizy dokonamy z naszego indywidualnego konta założonego na stronie BIG InfoMonitor. Dostępna jest także opcja sprawdzenia zadłużenia firmy w Punkcie Obsługi BIG InfoMonitor oraz za pomocą listu (wysyłając prośbę o raport).

Jak wpisać dłużnika do BIG InfoMonitor?

Dłużnicy do BIG InfoMonitor mogą zostać wpisani przez osoby fizyczne, jak również przez firmy. Jak dokonać takiego wpisu? Osoby fizyczne powinny w tym celu posiadać tytuł wykonawczy wydany przez sąd i opatrzony klauzulą wykonalności. W dalszej kolejności należy:

 • zalogować się do swojego konta w BIG InfoMonitor;
 • wydrukować, wypełnić i podpisać umowę wraz z załącznikami;
 • przesłać wypełnione dokumenty do bazy BIG InfoMonitor;
 • przesłać do rejestru skan dowodu osobistego oraz tytułu wykonawczego;
 • dokonać opłaty zgodnie z cennikiem przy pomocy systemu płatności internetowych;
 • wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty wraz z ostrzeżeniem o wpisaniu go do BIG InfoMonitor na 14 dni przed dokonaniem wpisu.

Przedsiębiorcy umieszczą dłużnika w bazie na podstawie tytułu wykonawczego, jak i danego stosunku prawnego. Należy pamiętać, że aby umieścić w rejestrze dłużnika, jego zadłużenie powinno wynosić co najmniej 200 zł w przypadku osób fizycznych oraz 500 zł w przypadku firm.

Jak usunąć wpis z rejestru?

Decydując się na podpisanie umowy pożyczki, pożyczkodawca musi mieć pewność, że jesteśmy wypłacalni. Będzie zatem sprawdzał naszą zdolność kredytową. Dobrze, aby widniały w naszych bazach wyłącznie pozytywne wpisy o dokonanych przez nas transakcjach pieniężnych. Istnieje możliwość usunięcia niekorzystnych dla nas danych. Jak usunąć wpis z rejestru?

Wystarczy, że spłacimy dotychczasowe zadłużenie. Wierzyciel ma obowiązek usunąć dane z rejestru dłużników BIG InfoMonitor w ciągu 14 dni od momentu spłaty zadłużenia. Jeśli tego nie dokona, grozi mu kara sięgająca kwoty 30 000 zł.

Przedsiębiorca może usunąć wpis na temat konkretnej osoby, logując się na swoje konto w rejestrze i wysyłając potwierdzenie uregulowania zadłużenia przez osobę fizyczną. Ta z kolei przy użyciu swojego konta w InfoMonitor BIG może wysłać prośbę do pracowników serwisu o usunięcie wskazanych danych. Jeśli znalazły się one w spisie niesłusznie, nie tylko należy poinformować o tym BIG InfoMonitor, ale także autora wpisu.

Zostałem wpisany do rejestru BIG InfoMonitor. Czy dostanę pożyczkę bez BIG?

W sieci znajdziemy informacje o pożyczkach bez BIK czy BIG. Czy firmy pożyczkowe rzeczywiście przyznają pożyczki osobom, które zostały odnotowane w bazach dłużników? Dla wielu pożyczkodawców pozytywna zdolność kredytowa to podstawa, aby przyznać dodatkowe środki. Oczekują więc braku wpisu zarówno w rejestrze BIK, jak i BIG, w tym BIG InfoMonitor. O warunkach rozpatrywania wniosków pożyczkowych danych firm przeczytamy na ich stronach internetowych.

Jeśli znajdziemy instytucję, która zaoferuje pożyczkę bez sprawdzania baz, nasza zdolność kredytowa zostanie skontrolowana w inny sposób, np. za pomocą usługi analizującej naszą historię płatności. Nie zataimy przed nikim zadłużenia, które widnieje na naszym koncie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!