Co gdzie kiedy ? FOLKOWISKO – jesienny tabor

Festiwal Folkowisko to nie tylko wielkie święto kultury tradycyjnej odbywające się co roku w drugi weekend lipca we wsi Gorajec, to również liczne imprezy towarzyszące organizowane w różnych zakątkach Polski i to właśnie stanowi o wyjątkowości tego wybranego do grona najlepszych festiwali Europy wydarzenia. Do tej pory imprezy związane z Folkowiskiem odbywały się w Warszawie, Krakowie, Lublinie czy irlandzkim miasteczku Ennis. Tym razem miłośnicy kultury tradycyjnej spotykają się 11 listopada w Cieszanowie, niewielkim podkarpackim miasteczku, na „Jesiennym taborze folkowiskowym”. „Specjalnie wybraliśmy Cieszanów na miejsce kolejnej imprezy. To wyjątkowe miasto, istny wehikuł czasu, pełne pamiątek minionych czasów i kultur, które odeszły. Wystarczy wypełnić jego przestrzeń muzyką i śpiewem. To tworzy wyjątkowy klimat i scenerię dla naszej imprezy.” – mówi dyrektor Folkowiska Marcin Piotrowski.  „Data również jest nieprzypadkowa, gdyż chcemy pokazać, że szczególnie w Dniu Niepodległości trzeba pamiętać o własnej kulturze tradycyjnej, która jest fundamentem naszej świadomości narodowej, a o której często się zapomina.

Tym razem Stowarzyszenie Folkowisko, główny organizator wydarzenia, połączyło swoje siły z Domem Dziennego Pobytu w Cieszanowie, w którym aktywnie czas codziennie spędzają seniorzy z Cieszanowa o okolic. I to oni stali się swoistymi gospodarzami zbliżającego się taboru. „Dla nas osoby starsze są skarbem, to w nich ukryta jest wiedza i wspaniałe historie i umiejętności. To oni jako depozytariusze kultury tradycyjnej są dla nas księgą z której chcemy czytać. Dlatego zaprosiliśmy ich do współorganizacji naszego jesiennego taboru” – dodaje Piotrowski.

Dom Seniora funkcjonuje w dawnej, przepięknie odremontowanej cieszanowskiej synagodze, dlatego organizatorzy Folkowiska w nawiązaniu do kontekstu kulturowego miejsca chcą opowiedzieć tego dnia również o tradycji i zwyczajach żydowskich. Anna Wencel z Muzeum Żydów Galicja w Krakowie w trakcie wyprawy po dawnej synagodze opowie o najważniejszych elementach wyposażenia synagogi, pokażę co gdzie było.

Pod hasłem „Z ziemi włoskiej do Polski” zagra na folkowiskowym jesiennym taborze polsko-włoska kapela Porto Meskla, wykonująca głównie bardzo energetyczną, taneczną muzykę z rejonu Morza Śródziemnego zwaną tarantellą. Oprócz gości z Włoch w Cieszanowie w sobotni wieczór zagra również jedna z gwiazd muzyki tradycyjnej, krakowska kapela Tadirindum oraz panie z lokalnej grupy śpiewaczej Niezapominajki. W Cieszanowie nie zabraknie też sztuki współczesnej inspirowanej tradycją. Swoją wystawę malarską w przestrzeni dawnej synagogi zaprezentuje artysta Tadeusz Bronkiewicz.

Ponieważ program imprezy skierowany jest do całych rodzin, zawsze dużą popularnością cieszą się zajęcia w funkcjonującej na terenie festiwalu „Dzieciowiosce”. Tym razem organizatorzy do współpracy zaprosili grupę Migawki, która uczyć będzie zarówno dorosłych jak i dzieci języka migowego. Seniorzy z Dziennego Domu Pobytu w Cieszanowie poprowadzą warsztaty bibułkarskie, a Ania Wencel poprowadzi zajęcia dla najmłodszych „Baśniowe miasteczko”. „Wspólnie z dziećmi stworzymy szkic miasteczka z kościołem, cerkwią, synagogą itp. następnie, będziemy tę mapę wypełniać postaciami i kolorować budynki” -mówi organizatorka zajęć.

Festiwal Folkowisko stara się w aktywny i nowatorski sposób promować kulturę tradycyjną, dlatego tak różnorodne są formy przekazu proponowane przez organizatorów. Jak opowiada pomysłodawca folkowiskowego taboru Marcin Piotrowski: „Staramy się opakować kulturę tradycyjną w ciekawą i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy szatę, dzięki temu dajemy jej szansę na przetrwanie”. Dlatego też zachęcamy państwa do udziału w tym wyjątkowym na mapie kulturalnym naszego regionu wydarzeniu. Wstęp na Folkowisko – jesienny tabor w Cieszanowie jest wolny.
Więcej informacji znajdziecie na stronie www.folkowisko.pl i profilu facebookowym: www.facebook.com/festiwalfolkowisko/

Data: 11 listopada 2017

Miejsce: Cieszanów (Synagoga)
Organizator: Stowarzyszenie Folkowisko i Dzienny Dom Pobytu Seniora
PROGRAM:
16.00 – a) Wspólne śpiewanie z seniorami i występ grupy Niezapominajki z Cieszanowa
b) Warsztaty śpiewu: Katarzyna Chodoń i panie z grupy Niezapominajki
c) Wystawa malarstwa Tadeusza Bronkiewicza
d) Dzieciowioska – Warsztaty języka migowego: Asia Augustyniak (Grupa MIGAWKI)
16.45 a) Warsztatami tańca: Magdalena Dąbrowska
b) Dzieciowioska – Warsztaty bibułczarskie dla rodzin (prowadzenie seniorzy)
c) warsztaty dla dzieci z Anią Wencel
17.10 Koncert – Porto meskla

17.50 a) Poznaj tajemnice synagogi – Wykład o kulturze żydowskiej: Anna Wencel (Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie)
18.20 Koncert i potańcówka – kapela Tadirindum
19.00 Pokaz ogni sztucznych
WSTĘP WOLNY!

Projekt jest finansowany ze środków Lokalnej Grupy Działania „Serce Roztocza”


mat. promo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!