GMINA BEŁŻEC Dopalacze w przesyłce

Tomaszowscy policjanci zabezpieczyli dopalacze, które zamówił przez Internet 23-letni mieszkaniec gm. Bełżec. Substancję te zostały dostarczone przez kuriera do domu. Odebrała je jego matka. Jakie było zaskoczenie kobiety jak otworzyła kopertę i znalazła tam cztery woreczki strunowe z białym proszkiem i jeden woreczek, w którym znajdowały się dwie tabletki. Pamiętajmy, że dopalacze to skrajnie niebezpieczne i szybko uzależniające substancje psychoaktywne.

W środę 7 czerwca 2017 roku policjanci tomaszowskiej komendy zabezpieczyli 21 gramów i dwie tabletki dopalaczy. Substancję te zostały dostarczone przez kuriera do domu. Odebrała je 46-letnia mieszkanka gminy Bełżec. Jakie było zaskoczenie kobiety jak otworzyła kopertę i znalazła tam cztery woreczki strunowe z białym proszkiem i jeden woreczek, w którym znajdowały się dwie tabletki. Okazało się, że dopalacze zamówił jej 23-letni syn przez internet. W związku z tym zgodnie z procedurami został również zabezpieczony sprzęt tj. komputer z którego zmówiono nielegalny towar.

Młody mężczyzna tłumaczył  mundurowym, że zakupił dopalacze w Intrenecie do użytku własnego. Teraz odpowie za posiadanie tych środków, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Pamiętajmy, że dopalacze to bardzo groźne i szybko uzależniające substancje psychoaktywne. Ich skład nigdy do końca nie jest znany, bywa często modyfikowany i może być różnego pochodzenia. Bardzo często w ich skład wchodzą trujące środki chemiczne, dlatego też są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Najczęściej sięgają po nie młodzi ludzie Głównym czynnikiem jest ciekawość. Inne bardzo ważne czynniki to: potrzeba aprobaty (wpływ środowiska), ucieczka od problemów, nieradzenie sobie z uczuciami.

Czym są dopalacze( zwane też „ środki zastępcze”)?

To środki chemiczne , których działanie nie jest dobrze znane. Zawierają :

 • syntetyczne katynony( podnoszą ciśnienie krwi, powodują zawroty głowy, krwawienie z nosa , halucynacje, kłopoty z krążeniem krwi)
 • syntetyczne kannaboidy – pochodne THC, które występują w marihuanie, ale o silniejszym działaniu
 • ołów – jego duża ilość może spowodować choroby umysłowe, jest przyczyną bezsenności,  utraty apetytu, zawrotów i bólu głowy, drżenia i skurczy mięśni
 • rtęć –jego małe dawki wywołują osłabienie i bóle głowy, zaburzają sen, koncentrację uwagi, pamięć. Większe dawki są przyczyną niewydolności krążenia, uszkodzenia nerek, uszkodzenia układu nerwowego.
 • pestycydy (środki stosowane w rolnictwie do zwalczania szkodników) – trucizna, która może powodować zapalenie skóry, wątroby, osłabia organizm, zaburza pracę serca

W dopalaczach stwierdzano także obecność: kwasu solnego, benzyny, acetonu, fosforu i innych szkodliwych substancji.

Substancje zawarte w dopalaczach nie są  jeszcze dokładnie zbadane. Większość  dopalaczy składa się z kilku lub kilkunastu substancji.  Nikt nie wie, jakie konsekwencje ich używania  pojawią się za parę lat. Pewne jest, że w wyniku ich używania rozwija się uzależnienie fizyczne i psychiczne.

Mogą wywoływać zarówno apatię czy depresję, jak i  stan pobudzenia, nerwowość ,euforię, halucynację, bezsenność, wahania nastroju. Mogą też powodować agresję wobec innych lub siebie (próby samobójcze, samobójstwa).

Po zażyciu dopalacza zawsze występują konsekwencje zdrowotnemogą powodować czasowe zaburzenie funkcjonowania organizmu , zatrucia, trwałe uszkodzenia narządów wewnętrznych, mogą też  spowodować śmierć.

Najczęściej występujące objawy :

 • przyśpieszony puls, trudności w oddychaniu, sztywność mięśni
 • podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi
 • zaburzenia psychotyczne, którym towarzysza halucynacje i pobudzenie
 • zaburzenie pracy serca
 • udar mózgu
 • zawał serca
 • uszkodzenie nerek

Wpływ dopalaczy  na organizm człowieka związany jest z jego stanem zdrowia, wiekiem, płcią, sposobem przyjęcia danej substancji, jej ilością , a także jej składem.

Efekt przyjęcia tej samej substancji u różnych osób może być inny.  Młodzi ludzie często  oczekują, że będzie on taki, jak ktoś  go opisał. ,Nie myślą , że może być inny  i  że mogą przegrać swoje zdrowie, a nawet  życie.

mat. KPP w TL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!