GRANICA Co przemycano w październiku?

Farmaceutyki, preparaty z okazów CITES oraz oczywiście papierosy to tylko niektóre z październikowych ujawnień funkcjonariuszy lubelskiej służby celno – skarbowej.

Tradycyjnie papierosy
Ponad 220 tys. paczek nielegalnych papierosów o wartości rynkowej ponad 3 mln zł zatrzymali w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego.
Oto niektóre z październikowych ujawnień.
W wyniku zaledwie dwóch kontroli pociągów towarowych jadących z Ukrainy udało się zatrzymać 27 tys. paczek papierosów. Kontrabanda ukryta była w wagonach, którymi przewożona była m.in. ruda żelaza. Podczas ujawnienia nieoceniony okazał się skaner RTG. Kontrole miały miejsce na przejściu granicznym w Hrubieszowie.
Z kolei na przejściu granicznym w Dorohusku podczas rewizji pociągu osobowego relacji Kijów – Warszawa, w dachu wagonu, funkcjonariusze znaleźli ponad 20 tys. paczek papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy.
Również w Hrebennem, podczas kontroli samochodu osobowego marki Opel, którym podróżowało czworo obywateli Ukrainy, ujawniono 573 paczki nielegalnych papierosów. Towar ukryty był na tylnych siedzeniach oraz pod pojazdem.

Farmaceutyki z przemytu
Miniony miesiąc obfitował w zatrzymania suplementów oraz leków. Oprócz dwóch dużych ujawnień na przejściach granicznych z Ukrainą w Zosinie
i Hrebennem, podczas których zatrzymano łącznie ponad 3,5 tys. tabletek różnych leków, zdarzyły się również próby przemytu niewielkich ilości farmaceutyków. Na przejściu granicznym w Hrebennem funkcjonariusze udaremnili próby przemytu leków o nazwie Enterosgel oraz Walidol.

CITES
Podczas kontroli samochodu przekraczającego granicę w Dorohusku funkcjonariusze KAS ujawnili wyprawioną skórę z niedźwiedzia – okazu chronionego przepisami międzynarodowej Konwencji Waszyngtońskiej CITES. 48-letni mężczyzna przewoził okaz bez wymaganych przepisami dokumentów
w związku z czym skórę z niedźwiedzia zatrzymano, a przeciwko mężczyźnie wszczęto postępowanie karne.

Ponadto w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze zatrzymali również preparaty zawierające w swoim składzie zwierzęta objęte ochroną waszyngtońską CITES. 34-letni obywatel Ukrainy przekraczający granicę w Dorohusku przewoził 21 opakowań maści zawierającej w swym składzie kawior.
Z kolei w Hrebennem zatrzymano 3 opakowania kremu żywokostowego
z ekstraktem z pijawki lekarskiej.
W obydwu przypadkach podróżni nie posiadali odpowiednich dokumentów.

Markowe podróbki
33 zegarki najprawdopodobniej z podrabianymi znakami światowych firm zatrzymali funkcjonariusze KAS na granicy w Zosinie. Towar ujawniono w bagażu obywatelki Ukrainy. Kobieta przyznała, że zegarki są jej własnością jednak odmówiła złożenia wyjaśnień.

Nielegalny hazard
W ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej KAS przeprowadzili też szereg działań mających na celu likwidację nielegalnego hazardu. Kontrole prowadzone były we współpracy z funkcjonariuszami Policji oraz Straży Granicznej.
W wyniku czterech kontroli przeprowadzonych w Łukowie, Białej Podlaskiej
i Lisznej funkcjonariusze zatrzymali łącznie 14 jednostek komputerowych oraz 2 automaty, które służyły do urządzania nielegalnych gier hazardowych.

mat. IAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!