GRANICA Co przemycano w sierpniu?

Tradycyjnie papierosy, ale również tytoń do fajki wodnej, monety i broń ujawnili funkcjonariusze KAS w sierpniu 2018 roku.Nielegalne papierosy i tytoń do fajki wodnej
Kontrola autokaru marki Van Hool, na przejściu granicznym w Hrebennem, zakończyła się ujawnieniem 510 paczek papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy. Towar, którego właścicielem okazał się 57-letni obywatel Ukrainy, ukryty był w drzwiach, podłodze i dachu pojazdu. Podejrzany przyznał się do przewożenia papierosów oraz złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności wpłacając tytułem kary grzywny 10 tys. zł.

582 paczki nielegalnych papierosów ujawniono z kolei podczas kontroli pociągu osobowego relacji Moskwa – Warszawa. Kontrabanda ukryta była w pościeli na łóżkach w pustych przedziałach. W tym przypadku nie ustalono właściciela towaru.

Wspólne działania funkcjonariuszy KAS i Straży Granicznej doprowadziły zaś do ujawnienia w piwnicy jednej z kamienic w Lublinie 3711 paczek nielegalnych papierosów. Nieoceniony w tym przypadku okazał się nos psa służbowego – Zory.

Natomiast na przejściu drogowym w Terespol, podczas kontroli osobowego mercedesa, zatrzymano 6 kg tytoniu do fajki wodnej. Towar przewoził obywatel Rosji na stałe mieszkający we Francji.

Numizmaty na granicy
Na przejściu granicznym w Dorohusku funkcjonariusze natrafili na monety kolekcjonerskie emitowane w latach 1867 – 1965. 48-letnia obywatelka Ukrainy próbowała wwieźć numizmaty w bagażu podręcznym. Kobieta nie dopełniła obowiązku zgłoszenia w stosunku do przewożonych monet. W związku z próbą przemytu funkcjonariusze wszczęli przeciwko niej postępowanie karne skarbowe.

Broń biała
Funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Hrebennem ujawnili dwie sztuki broni białej.
Podróżujący autokarem obywatel Ukrainy próbował wwieźć pałkę gumową. Kilka dni później u innego obywatela tego państwa ujawniono zaś kastet. W obydwu przypadkach broń została zatrzymana i przekazana do Placówki Straży Granicznej w Hrebennem.

Uderzenie w nielegalny hazard
Siedem nielegalnych automatów do gier hazardowych zatrzymali funkcjonariusze lubelskiego Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku w trakcie kontroli prowadzonych w dwóch lokalach usytuowanych Puławach. W jednym z lokali funkcjonariusze zatrzymali dwa automaty w drugim zaś kolejne piec urządzeń wraz ze środkami pieniężnymi służącymi prawdopodobnie do realizowania wypłat wygranych z automatów.

Natomiast w wyniku wspólnych działań funkcjonariuszy Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Białej Podlaskiej wraz z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Międzyrzecu Podlaskim zajęto pięć jednostek komputerowych służących do urządzania gier hazardowych. Podczas prowadzonych działań, w jednym z lokali w Międzyrzecu Podlaskim, zajęto również pieniądze służące do wypłat wygranych oraz notatki o dokonanych wypłatach.

Ślimak, ślimak…
Ciekawego odkrycia dokonali funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Dorohusku. W przestrzeni bagażowej osobowego mercedesa ujawniono pudełko z dwoma żywymi ślimakami z gatunku „Achatina”. W związku z tym, że przewożąca zwierzęta, obywatelka Ukrainy nie posiadała wymaganych świadectw, ślimaki zostały przekazane do ZOO w Zamościu, gdzie przejdą kwarantannę.
„Achatina” to rodzaj afrykańskich, roślinożernych ślimaków lądowych, których muszla osiąga rozmiary 10–20 cm, a masa ciała 0,5 kg.

mat. IC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!