GRANICANa sygnale

GRANICA Pogranicznicy z Łotwy wizytują

W dniach 12-13 marca 2019 roku w Lubelskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej gościli przedstawiciele administracji celnej Łotwy, na co dzień pełniący służbę jako przewodnicy psów służbowych.

Wizyta w Polsce, w której nasi łotewscy koledzy uczestniczyli w ramach Programu Customs 2020, była dla nich doskonałą okazją nie tylko do doskonalenia zawodowych umiejętności na zewnętrznej granicy UE, ale również do wymiany doświadczeń z funkcjonariuszami z naszej administracji.

Podczas pobytu w Polsce uczestnicy spotkania odwiedzili min. przejścia graniczne w Hrebennem, Dołhobyczowie, Zosinie oraz w Hrubieszowie. Tematem przewodnim wizyty było zwalczanie przestępczości granicznej, w tym przeszukiwanie pojazdów przy pomocy psów służbowych szkolonych do wykrywania wyrobów tytoniowych. Przedstawiciele łotewskiego cła przybyli do Polski wraz ze swoimi  czworonożnymi współpracownikami i prezentowali ich umiejętności w trakcie prowadzonych wspólnie z polską służbą kontroli na przejściach granicznych.

Goście z Łotwy zapoznali się też m.in. z analizą ryzyka stosowaną w polskiej administracji celno-skarbowej, procedurami odpraw pasażerów i towarów w ruchu osobowym i towarowym, a także z zasadami postępowania w przypadku ujawnienia nielegalnie wwożonych na teren Unii Europejskiej towarów.

Funkcjonariusze lubelskiej służby celno-skarbowej dzielili się z gośćmi z Łotwy także swą wiedzą z obsługi urządzeń RTG oraz interpretacji obrazów uzyskanych w wyniku skanowania.

Organizatorem pobytu delegacji łotewskiej w Polsce było ministerstwo finansów za pośrednictwem Ośrodka Szkolenia Psów Służbowych w Kamionie. Łotewskiej delegacji towarzyszyła instruktor szkolenia psów służbowych z Kamionu. Opiekę nad gośćmi na terenie naszego urzędu sprawowali przewodnicy psów służbowych z Trzeciego Referatu Realizacji w Hrubieszowie.

Celem ogólnym programu Customs 2020, w ramach którego odbywała się wizyta, jest wspieranie funkcjonowania i modernizacji unii celnej w celu wzmacniania rynku wewnętrznego w drodze współpracy między uczestniczącymi państwami, ich organami celnymi i reprezentantami tych organów.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *