INFO Doradcy emerytalni coraz bliżej

W całym kraju będzie ich prawie sześciuset, w tym dwóch w Tomaszowie Lubelskim. Mowa o doradcach emerytalnych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, którzy od lipca będą wspierać klientów przechodzących na emeryturę.
Pod koniec roku osób, które zgłoszą się do ZUS po świadczenie, będzie rekordowo dużo z powodu obniżenia wieku emerytalnego. W Oddziale ZUS w Biłgoraju, pod który podlega tomaszowska placówka, dodatkowych emerytów może być nawet około 5,2 tys. Zanim złożą wniosek o świadczenie, warto by skontaktowali się z doradcą emerytalnym. Wyjaśni on, od czego zależy wysokość emerytury, wyliczy wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. To pomoże przyszłemu emerytowi zdecydować, kiedy złożyć wniosek o świadczenie.
W samym Tomaszowie w lipcu pojawi się dwóch doradców, a we wszystkich placówkach podlegających Oddziałowi ZUS w Biłgoraju będzie ich w sumie jedenastu. Zanim jednak rozwiązanie ruszy w całym kraju, ZUS zamierza je przetestować w dwóch swoich oddziałach – w Zabrzu i Warszawie. Instytucja chce w ten sposób sprawdzić, jakich dokładnie informacji będą potrzebowali przyszli emeryci. – Po skorzystaniu z porad naszego doradcy poprosimy klientów o wypełnienie ankiety, która podsumuje wizytę w Zakładzie pod kątem udzielonych informacji emerytalnych. Dzięki ankietom będziemy mogli lepiej przygotować się na wprowadzenie doradców emerytalnych w całym kraju – wyjaśnia Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS.
ZUS przypomina, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Osoby, które skorzystają z obniżenia wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), pierwsze wnioski będą mogły składać od początku września.
Małgorzata Korba/regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!