Info

INFO Trwa wysyłka PIT-ów z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych roześle ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT do swoich klientów. Trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

Wysyłka rozpoczęła się w drugiej połowie stycznia. Do końca lutego wszystkie formularze podatkowe z ZUS powinny dotrzeć do świadczeniobiorców. Oddział ZUS w Biłgoraju roześle w sumie 144 tys. PIT-ów, głównie do emerytów i rencistów. Ponad 80 proc. osób dostanie PIT-40A.

Jakie PIT-y rozsyła ZUS?

PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS i nadal je otrzymują. Na takiej samej zasadzie to rozliczenie trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

PIT-11A to informacja o dochodach dla dwóch grup. Po pierwsze dla osób, które pobierały świadczenia z ubezpieczenia chorobowego (np. zasiłek chorobowy lub macierzyński). Po drugie dla osób, które pobierały długoterminowe świadczenie (np. emeryturę lub rentę) i które:

  • w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS,
  • złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem,
  • złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej,
  • złożyły wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

PIT-11 otrzymają osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

W szczególnych, uzasadnionych losowo okolicznościach ZUS może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, zanim oryginał dotrze do niego pocztą. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.

Rozliczył mnie ZUS – co dalej?

Dla osób, które nie mają dodatkowych dochodów poza świadczeniem z ZUS, PIT-40A jest gotowym rozliczeniem podatkowym. Jeśli jednak emeryt lub rencista chce skorzystać z ulg lub odliczeń podatkowych, powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca kwietnia w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36.

Każdy emeryt i rencista może również przekazać „1 procent” podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, nie trzeba składać dodatkowych dokumentów. Natomiast podatnik, który chce zmienić odbiorcę „1 procenta”, powinien dostarczyć do urzędu skarbowego wypełniony druk PIT-OP.

Małgorzata Korba/rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *