InfoPolityka / Samorząd

INFO Założenia „Mapy Drogowej”

Projekty ustaw wdrażających program „Nowa Piątka PiS” mają być gotowe do końca marca.

Szczegóły wdrożenia programu omówił podczas konferencji prasowej w siedzibie biura Tomasz Zieliński – poseł na Sejm RP. Poseł przedstawił tzw. „mapę drogową” wprowadzenia w życie propozycji zwanych „Nową Piątką PiS”. Dotyczą one: rozszerzenia od lipca 2019 roku programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko, pomocy dla młodych osób, które do ukończenia 26. roku życia mają nie płacić podatku PIT, obniżenia kosztów pracy m.in. poprzez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu i obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących, oraz 1100 złotych „trzynastki” dla emerytów i przywrócenie połączeń autobusowych w mniejszych miejscowościach.

Projekty ustaw wdrażających program mają być gotowe do końca marca, a ich podpisanie przez prezydenta zakładane jest od kwietnia do połowy czerwca, w zależności od projektu.
Pierwszy punkt to projekt dotyczący przywrócenia połączeń autobusowych. – Do połowy kwietnia planowane jest zakończenie prac parlamentarnych, do połowy maja liczymy na podpis prezydenta – mówi poseł. Ustawa winna wejść w życie w kwietniu/maju tego roku.

Emerytura+ liczymy, że do końca marca projekt zostanie przyjęty przez rząd. Na początku kwietnia odbędą się prace parlamentarne, pomysł powinien wejść w życie 1 maja – wyliczyła poseł Zieliński.
Projekt odnoszący się do rozszerzenia programu Rodzina 500+ tak, by objął wszystkie dzieci powinien być gotowy w połowie marca. Wejście w życie planowane jest 1 lipca i wtedy rozpocznie się proces przyjmowania wniosków.

Projekt dotyczący 0% PIT dla młodych ma zostać ogłoszony do końca marca,w kwietniu przewidziane są konsultacje, w maju projekt powinna przyjąć Rada Ministrów; na maj przewidziano prace parlamentarne, a podpis prezydenta – na okres do połowy czerwca. Ustawa ma wejść w życie 1 października tego roku. Taki sam harmonogram prac przewidziano dla projektu obniżki pierwszej stawki PIT do 17% i podwyższenia limitu kosztów uzyskania przychodu.

Szacuje się, że realizacja założeń programowych z „Nowej Piątki PiS” będzie kosztować 40-42 miliardy złotych.

[print_gllr id=26708]

fot. mat. własny Biuro Poselskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *