JARCZÓW/TOMASZÓW O energii odnawialnej wiedzą wszystko

Czego najmłodsi uczniowie szkół nauczyli się w ramach programu „Twoja Energia”?

Prawie 150 uczniów klas I-III, w gminach Tomaszów Lubelski i Jarczów, wzięło udział w zajęciach poświęconych odnawialnym źródłom energii. Towarzyszyli im znani i lubiani przez dzieci bohaterowie: Lolek Wiatrolek, Jagoda Woda, Patryczek Promyczek, Basia Biomasa i Witek Pożytek. To już IV edycja programu „Twoja Energia”, realizowanego przez inwestora farm wiatrowych EDP Renewables.

Program „Twoja Energia”, przygotowany przez firmę EDP Renewables, światowego lidera w sektorze energii odnawialnej i jednego z największych na świecie producentów energii wiatrowej, po raz kolejny odwiedził szkoły podstawowe w tych gminach.

Uczniowie naszej szkoły rokrocznie uczestniczą w zajęciach prowadzonych w ramach programu „Twoja Energia” – mówi Józef Augustyniak, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Łaszczówce – Obserwujemy duże zainteresowanie dzieci tematem odnawialnych źródeł energii. Zajęcia stanowią uzupełnienie programu edukacyjnego w klasach I-III o ważne obecnie treści, na które brakuje miejsca i czasu w regularnym planie lekcji – dodaje.

W trakcie zimowych zajęć na Kresach uczniowie dowiedzieli się skąd pozyskuje się energię, czym są odnawialne źródła energii, jak działają wiatraki w elektrowniach wiatrowych, jak można oszczędzać energię oraz jak bezpiecznie korzystać z prądu. W „Twojej Energii” o świadomym gospodarowaniu zasobami ziemskimi mówi się wykorzystując narzędzia i techniki pobudzające dziecięcą wyobraźnię.

W tym roku, w trakcie zajęć z dziećmi skoncentrowaliśmy się na przeanalizowaniu jak działa prąd i z jakich alternatywnych źródeł można pozyskiwać energię. Edukacja ma formę ożywionej dyskusji połączonej z zabawą. Dzieci aktywnie wykonują powierzone im zadania, odpowiadają na pytania i z zaangażowaniem słuchają opowieści – mówi Agnieszka Śledzińska, prowadząca lekcje.

Z powodzeniem kontynuujemy działania w obrębie programu „Twoja Energia”. Dla nas są one dowodem na to, że temat odnawialnych źródeł energii jest ważny obecnie dla wszystkich uczniów, bez względu na wiek. Ponadto cieszymy się, że obrana przez nas metoda nauki przez zabawę, może stanowić dla dzieci ciekawe doświadczenie i niezapomnianą przygodę – podsumowuje Łukasz Zagórski, przedstawiciel EDP Renewables Polska.

mat. prasowy/fot. aggreko.com

Komentarzy na temat “JARCZÓW/TOMASZÓW O energii odnawialnej wiedzą wszystko

 • Marzec 12, 2018 at 9:21 pm
  Permalink

  A czy odpowiedziano dzieciom:
  1/ dlaczego rodzice dalej płacą za 1 kWh tyle samo co przed budową wiatraków – mimo że za przesył od elektrowni nie powinni płacić bo elektrownie mają ją za stodołą,
  2/ a czy powiedziano dzieciom ze śmigła tych wiatraków zabiły już kilka orlików i inne ptaki oraz że cyklicznie zabijają wiele nietoperzy, zaraz zjadanych przez lisy- niech podadzą swoje wyniki śmiertelności zwierząt z powodu wiatraków,
  3/ kiedy były zatrzymywane wiatraki podczas dobrego dla nich wiatru w związku ze zbliażającym się przelotem wiosennym i jesiennym ptaków i nietoperzy,
  4/ dlaczego programy TV pokazują rozmyty- przerywany sygnał w Przeorsku przy wiatrach północnych, a w Łaszczówce i Sznurach przy wiatrach od wschodu.
  Zgoda OZE jest potrzebne- ale mówmy o wszystkich aspektach także ujemnych.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!