Lubycza Królewska

LUBYCZA KRÓLEWSKA Przegląd Kolęd i Pastorałek

Leć kolędo w świat… to hasło (motto) pierwszego w historii Lubyczy Królewskiej jako miasta Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który odbył się 15 stycznia 2016 roku w Zespole Szkół w Lubyczy Królewskiej.
Organizatorami wydarzenia byli burmistrz miasta Lubycza Królewska – Tomasz Leszczyński i dyrekcja Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej – Bożena Ziembińska.
Uroczystość w imieniu burmistrza rozpoczął sekretarz Marek Kellner. Przybyłych gości powitała dyrektor szkoły Bożena Ziembińska, która poinformowała również o wystawie twórczości naszych uczniów i podziękowała sponsorom. Uroczystość prowadzili wicedyrektor Agnieszka Piłat ks. Artur Sokół …mówiąc
„Czas spokoju, czas radości, czas nadziei i miłości…..Czas „dziwny”, inny niż pozostałe dni w roku- czas Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Za oknami biało, cicho, niebo rozświetlone gwiazdami… Wciąż trwa „Cicha noc, święta noc”, a wokół rozbrzmiewają pastorałki i kolędy.”
Prawie wszyscy o tym wiedzą, że polskie kolędy i pastorałki są najpiękniejsze pod względem treści i melodii. Ponadto w porównaniu z innymi narodami tych kolęd i pastorałek mamy najwięcej. Kolędy stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. W okresie Bożego Narodzenia, a szczególnie w wieczór wigilijny radują serca Polaków, pogłębiają więź rodzinną i narodową. Gdy wielu naszych przodków z powodów politycznych, lub biedy musiało opuścić rodzinny kraj, zabierali ze sobą pieśń kolędową. Podnosiła ich ona na duchu, żywiła nadzieję. Tak było na rozległych równinach Sybiru i w każdym zakątku świata… By tak nadal było, mamy obowiązek dbać o ten skarb narodowy, żeby go nie zgubić. Powinniśmy śpiewać kolędy w naszych domach, szkołach, wspólnie w rodzinach, klasach i na różnych spotkaniach. Dlatego będziemy tę tradycję będziemy kultywować w naszej szkole.
W Lubyczy zaśpiewali i zagrali wykonawcy reprezentujący miasto i gminę Lubycza Królewska: uczniowie ze szkoły w Machnowie Nowym, sześciolatki z przedszkola, uczniowie zespołu szkół, zespół działający przy bibliotece publicznej, nasi absolwenci, zespół utworzony przez pracowników szkoły, Pogranicze oraz oraz powiat goście ze szkoły muzycznej z Tomaszowa Lubelskim i Zespół Ściana W.
Na początek chórek szkolny wykonał utwór ,, Leć kolędo w świat” następnie zadebiutował założony niedawno zespół nauczycieli i pracowników szkoły (…zespół istnieje od tygodnia, miał trzy próby i w obecnym składzie występuje po raz pierwszy… Nie stresujemy się, bo ponoć śpiewać każdy może , czasami robimy to lepiej czasami gorzej ale przecież nie zawsze o to chodzi jak co komu wychodzi… bo czasami człowiek musi , bo inaczej się udusi…uuuu mówi dyr. Agnieszka) wykonali ,,Gore gwiazda Jezusowi” oraz „Uciekali ,uciekali”- kolęda dla nieobecnych, tą kolędą „uczcili pamięć nieżyjących już nauczycieli i pracowników naszej szkoły… (Daj nam wiarę , że to ma sens…. ze są z nami choć w innej postaci…- powiedział ks. Artur)
Przedszkole Samorządowe w Lubyczy Królewskiej reprezentowane przez grupę sześciolatków przygotowanych przez Agnieszkę Hasiak i Annę Szpindor.


Przedszkolaki wystąpili w przepięknych strojach, wykonali trzy utwory: „Złota gwiazdka”, „Ja do Ciebie mały Jezu muszę znaleźć drogę” i „Nie płacz Jezu”.
Julia Stepaniuk uczennica VI klasy wykonała utwór „Gwiazdo świeć”. Julka śpiewa od wielu lat i ma na swoim koncie wiele sukcesów, uczennice klas 4-6 wesoła szkoła –tak się nazywają, są to wesołe dziewczyny zaśpiewały: pastorałkę „Leć kolędo w świat”, „Skrzypi wóz” i „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi”.
„Święta, święta…czas oczekiwania” wykonały dzieci reprezentanci z klasy I-III Szkoła Podstawowa w Machnowie Nowym. Dyrektorem szkoły jest Grażyna Mazik – „rozśpiewanym dyrektorem” i ma też w swojej szkole mnóstwo takich uczniów: Amelia Knap wykonała koledę „Lulaj go matko lulaj”; duet w składzie Kinga Szozda i Weronika Kmiecik i utwór „Spij dziecino”. Opiekunem grupy śpiewaczej jest Monika Gmoch
„Pada śnieg” i „Jest taki dzień” wykonały JUTRZENKI grupa prowadzona przez Marię Bielak. (Grupa Jutrzenki reprezentowała Bibliotekę Publiczną), Gimnazjaliści – dwa duety. Brajan Litkowiec i Justyna Sysło -„Znak pokoju”; Gabriela Momot i Weronika Nazarowicz -„Pada śnieg”
Tradycją naszą staje się już, że każdą szkolną uroczystość uświetniają nasi absolwenci. Tym razem były to siostry Ania i Kasia Gębarowskie (Ania jest uczennicą trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim. W tym roku będzie zdawać egzamin dojrzałości – maturę. Kasia w czerwcu skończyła naukę w naszej szkole i jest uczennicą pierwszej klasy tegoż samego liceum). Utwory „Pastorałka dla Jezusa” i „Mizerna cicha”
Gościnnie wystąpili też uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej w Tomaszowie Lubelskim. Nauczyciele to pan Sylwester Gumiela, Pan Piotr Giska i Pani Maria Bielak.
Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności grając na: ksylofonach, marimbie, saksofonach, trąbkach i gitarze.
Zespół perkusyjny- nauczycielem prowadzącym jest pan Piotr Giska. Wykona trzy kolędy ,, Przybieżeli do Betlejem”, ”Dzisiaj w Betlejem”,” W dzień Bożego Narodzenia”.
Zespóły saksofonowe – nauczycielem prowadzącym jest pan Sylwester Gumiela trio saksofonowe: Marcin Sokoleńko, Joanna Konopka, Bartłomiej Drabik. Zagrali utwór ,,O gwiazdo betlejemska”; kwartet saksofonowy : Marcin Sokoleńko, Joanna Konopka, Bartłomiej Drabik, Karolina Stepuch zagrali ,,Jezus malusieńki” i „ A wczora z wieczora”.
Trąbki – nauczycielem prowadzącym jest pan Janusz Kiecana uczniowie to Brunon Knapik i Szymon Patro chłopcy zagrali dwie kolędy: ,,Gdy śliczna panna” i „Przybieżeli do Betlejem”
Gitara – nauczycielem prowadzącym jest Janusz Wiciejowski. Uczennica to Patrycja Mikłasz zagrała kolędę ,, Lulajze Jezuniu
Zespół Ściana W – to odkrycie roku 2015. Skład zespołu to jedna pani (…uczniowie rozpoznali swoja panią języka angielskiego, panią Ewę…) i czterej panowie.
Zespół zagrał w okrojonym składzie jedna pani i dwóch panów. Wykonali dwa utwory: „Skrzypi wóz” i „Mizerna cicha’’, Pogranicze – to zespół folklorystyczny. Jest to najstarszy zespół reprezentujący naszą miejscowość, gminę, miasto (jedyny na naszym terenie zespół o charakterze ludowym). Członkowie zespołu to przesympatyczni ludzie. Na ich czele stoi kierownik a jest nim pan Tolek Szuberski. Zespół ma na swoim koncie mnóstwo występów i nagród.
Inicjatorka wydarzenia dyrektor Agnieszka Piłat podziękowała wszystkim uczestnikom przeglądu za udział. Wszyscy występujący artyści otrzymali skromne upominki przygotowane przez uczniów nauczycieli zespołu szkół. Były to między innymi: słodkie pierniczki, choinki z gazet lub orzechów oraz anioły (wykonane przez rodzinę Koprów). Zaś Dyrektor Bożena Ziembińska wręczyła podziękowania sponsorom…i złożyła wszystkim życzenia….”W ten Nowy Rok każdy składa sobie najpiękniejsze na świecie życzenia i ja Państwu z głębi serca wysyłam najcieplejsze pozdrowienia. Niech umili Wam pracę i naukę tłum przyjaciół, co zawsze życzliwi, a radosny uśmiech od ucha do ucha niech nawet ciężkiego wroga udobrucha. Niech wszystkim państwu zdrowie dopisuje, na każdym kroku, a szczęście i miłość nie opuszcza w 2016 roku”.
Przegląd zakończył się wspólną kolędą a goście udali się do przygotowanej kawiarenki na słodki poczęstunek (kawę i ciasteczko).
Dodatkowo przygotowano wystawę na której pokazano wybrane prace kilku uczniów naszego zespołu szkół …hobby, czyli to co tworzą w czasie wolnym:
ORIGAMI w wykonaniu Patryka Oleszczuka z klasy I „c” gimnazjum, swoją przygodę z origami Patryk rozpoczął w szkole podstawowej klasach IV-VI zainspirował go łabędź, który stał na oknie w pracowni nr 17… zaczął szukać… pomocny okazał się internet… Jego twórczość możemy obejrzeć na wystawie.
BOMBKA w wykonaniu uczennicy klasy I „b” Eweliny Marszałek.
BOMBKI i inne ozdoby choinkowe wykonane przez Weronikę Gusztaf uczennicę klasy III „b” szkoły podstawowej.
Klaudii Babiak uczennicy klasy VI „b” szkoły podstawowej
Sebastiana Kopra ucznia klasy II „c” gimnazjum
Jak mówi Sebastian „pierwsze prace wykonał w wieku 2 lat, już wtedy rysował coś co przypominało człowieka. Nigdy nie rysował bez powodu i dla siebie… dopiero tzw. „nudy” na lekcjach skłoniły go do rysowania…były to karykatury. Okazało się to świetnym ćwiczeniem ręki i dobrą zabawą, chociaż trochę rozpraszało na lekcjach … jednak Sebastian niczego nie żałuje.
Inspiracją do oryginalnych postaci są twórcy DC vs Marvel Comics. Do pierwszego portretu zmobilizował mnie tato poprosił abym go narysował i to jemu dziś Sebastian chce podziękować, ponieważ wyzwolił we mnie właśnie to coś – moją umiejętność… coś każdy z nas ma i powinien w sobie odkryć, wyzwolić i rozwijać… ja dzięki temu wiem, że na wiele mnie stać
Jadwiga Niedbała/fot. Organizatorzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *