LUBYCZA KRÓLEWSKA Uczniowie w Kozłówce

W sobotę 14 października 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej z Lubyczy Królewskiej uczestniczyli w Święcie Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego. Wydarzenie miało miejsce na terenie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Święto zorganizowane zostało przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych i przebiegało pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego. Celem głównym uroczystości była popularyzacja wiedzy na temat dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego lubelskich parków krajobrazowych oraz obszarów chronionego krajobrazu wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie piękna przyrody, które stanowić miało motywacje do zachowania różnorodności biologicznej oraz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.
Rozpoczęcie poprzedziła uroczysta msza święta w kaplicy muzeum. Część oficjalna poprowadzili pracownicy Biura ZLPK: Monika Hetman oraz Krzysztof Wojciechowski.
Na scenie mogliśmy posłuchać przemówień zaproszonych gości. Zostały wręczone odznaczenia „Przyjaciel Lubelskich Parków Krajobrazowych” z rąk Justyny Jędruch – dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie i Grzegorza Kapusty – wicemarszałka Województwa Lubelskiego. Są to honorowe odznaki przyznawane dla osób, które zasłużyły się w ochronę lubelskich parków krajobrazowych. Odbyło się także wręczanie dyplomów i nagród dla nauczycieli, pedagogów i wykładowców wspierających działalność ZLPK oraz dla dzieci aktywnie uczestniczących w różnych konkursach, wydarzeniach organizowanych przez Ośrodki Zamiejscowe i Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie. Wśród wyróżnionych byli też uczniowie naszej szkoły Laura Goch, Sylwia Kowalczuk i Magda Karaś
Spośród wielu atrakcji towarzyszących imprezie, warto wspomnieć o występach zespołów i kapel ludowych, zachęcających publiczność do wspólnej zabawy. Na scenie mogliśmy podziwiać występy zespołów: folkowego Podkowa z Biłgoraja, ludowego Cykady z Brzeźna, Seven i Demex z Chełma, młodzieży z Zespołu Placówek Oświatowych oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim oraz „Leśnych skrzatów” ze Szkoły Podstawowej w Świerżach. Zaprezentowany został także archaiczny instrument smyczkowy – suka biłgorajska przez Zbigniewa Butryna – twórcę Szkoły Suki Biłgorajskiej, a także pracownika Ośrodka Zamiejscowego w Janowie Lubelskim. Za udany należy uznać występ na scenie naszych uczniów zaprezentowali trzy piosenki oraz polkę lubelską. Wszyscy chętni zwiedzali Pałac Zamoyskich.
Przy licznych stoiskach prowadzone były warsztaty w formie gier, zabaw i konkursów dla dzieci, których celem była nauka o przyrodzie, rozpoznawanie różnych gatunków flory i fauny. Zdobyte nagrody o tematyce przyrodniczej mają motywować do dalszego rozszerzania wiedzy na temat otaczającego świata.
Można było spróbować pysznego bigosu i grochówki
Choć warunki pogodowe nie do końca sprzyjały, to Uroczystość Święta Parków Krajobrazowych Województwa Lubelskiego cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Nad naszym bezpieczeństwem czuwały: Jadwiga Niedbała, Danuta Putko, Mariola Maciuła oraz Jadwiga Pizun. Do Lubyczy wróciliśmy ok. godz. 19.00. Pełni optymizmu z bagażem pełnym nowych doświadczeń i wrażeń.
Kinga Bożyk uczennica klasy innowacyjnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!