NA SYGNALE Hazard? Nie, dziękuję!

W ramach kampanii „Hazard ? Nie, dziękuję !” funkcjonariusze lubelskiej KAS spotkali się już z uczniami z 470 szkół.

O uzależnieniach można pisać i mówić wiele. Dotyczą różnych dziedzin życia
i różnych grup wiekowych. Niszczą zdrowie fizyczne, psychiczne, rujnują życie rodzinne, powodują trwałe kalectwo, nawet śmierć. Kiedy jednak problemy te dotyczą dzieci i młodzieży – ich potencjalnego zagrożenia od uzależnień i skutków, jakie one niosą – sprawa staje się priorytetem.

Niestety, statystyki nie napawają optymizmem. Z badań CBOS wynika, że wśród grających w nielegalnie urządzane gry hazardowe drastycznie wzrasta liczba dzieci i młodzieży. Według raportu około 1/3 nastolatków przynajmniej raz w życiu uprawiała jakąś formę hazardu – na pierwszym miejscu wśród wybieranych gier jest udział w losowaniach lotto i konkursach sms, na kolejnym zaś pod względem częstotliwości grania są automaty. Niepokojące jest to, że prawie 40% grającej młodzieży zdarzyło się wydać więcej pieniędzy niż pierwotnie planowała.

Z uwagi na powszechną dostępność Internetu, który oferuje nieograniczony dostęp do hazardu jako formy rozrywki, niepełnoletnie i niedojrzałe emocjonalnie osoby są bardzo podatne na te negatywne zjawiska. Zmiany w zachowaniu, rozdrażnienie, agresja, popadanie w długi, oszustwa i kłamstwa, niejednokrotnie kradzieże, sprzedawanie rzeczy osobistych – to tylko początek koszmaru, w który powoli wkracza młody człowiek. W dalszej perspektywie to już często uzależnienie od alkoholu, narkotyków i powolne wchodzenie na drogę przestępczą.

By skutecznie zmierzyć się z problemem ruszyła m.in. ogólnopolska kampania Krajowej Administracji Skarbowej w obszarze nielegalnego urządzania
i prowadzenia gier hazardowych „’Hazard? Nie, dziękuję!” skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Całość kampanii przygotowało Ministerstwo Finansów, realizując jedno z najważniejszych zadań Krajowej Administracji Skarbowej – zwalczanie nielegalnego hazardu. Jej celem jest maksymalne ograniczenie liczby osób, szczególnie młodych, uczestniczących
w tym nielegalnym procederze i podniesienie świadomości nastolatków na temat zagrożeń jakie hazard za sobą niesie.

W ramach kampanii „Hazard? Nie, dziękuję!” funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Białej Podlaskiej od grudnia 2018 roku prowadzą spotkania w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych województwa lubelskiego. Podczas wizyt spotykają się głównie z uczniami, ale organizowane są też pogadanki z nauczycielami i rodzicami.

Na spotkaniach funkcjonariusze wyjaśniają przede wszystkim czym jest hazard
i jakie regulacje prawne w tej materii obowiązują. Ponadto służą też informacjami na czym polegają i jak rozpoznać symptomy uzależnień oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Zainteresowanie kampanią „Hazard? Nie, dziękuję!” jest olbrzymie. W spotkaniach z funkcjonariuszami Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego wzięło udział już ponad 7,5 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadpodstawowych.

Uczniowie aktywnie uczestniczą w tych spotkaniach i zadają mnóstwo pytań – chociażby: czy istnieje pojęcie legalnego hazardu, czy zabronione są gry
w Internecie, czy nieletni mogą uczestniczyć w losowaniu zdrapek? Młodzież pyta też o legalność wejść do lokali, w których znajdują się automaty, o samą grę na automatach oraz czy nieletni mogą wchodzić do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych ?

W planach są już kolejne spotkania w szkołach na terenie Lubelszczyzny, bo potrzeby – jak łatwo sobie wyobrazić – ogromne, a świadomość i wiedza młodych ludzi w dziedzinie zagrożenia hazardem to gwarancja, że świadomie powiedzą „Hazard? Nie, dziękuję!”.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!