SPORT

NARCIARSTWO Najlepsi z najlepszych

Podczas Mistrzostw Polski Seniorów doskonale  zaprezentowała się Monika Skinder, która do  tegorocznych tytułów Wicemistrzyni Świata Juniorek, brązowego i złotego medalu EYOF, czy 10-tego miejsca  w Team Sprint podczas Mistrzostw Świata w Seefeld wywalczonego w parze z Justyną Kowalczyk – dołożyła złoty medal Mistrzostw Polski Seniorek w sprincie.

Trzeba dodać, że był to kolejny trzeci z rzędu w kolejnych sezonach tytuł Mistrzyni Polski w sprincie, a pierwszy w 2017 roku w  wieku 15 lat Monika wywalczyła również na Kubalonce, ale w stylu dowolnym. Nasza młoda zawodniczka wykazała się można powiedzieć ,,rutyną” inni nazwą to doświadczeniem w drodze po tytuł Mistrzowski. Spokojny bieg w  kwalifikacjach, ,,przeczłapany” ćwierćfinał, trochę mocniejszy półfinał , a w finale  po raz kolejny udowodniła, że całkowicie zasługuje na miano najlepszej sprinterki w biegach narciarskich w Polsce.

Wprawdzie Monika  uległa na ostatniej prostej słowackiej zawodniczce Prochazkowej /której wyraźnie lepiej narty pojechały, to zawodniczka, która wielokrotnie wchodziła w 30-stke Pucharu Świata/, ale nad będącą w bardzo dobrej dyspozycji Izą Marcisz która była druga w Mistrzostwach Polski, jak na sprinty miała wyraźną przewagę.
Trzeba dodać, że zawodniczka już od Mistrzostw Świata  w Seefeld narzeka na zmęczenie sezonem Mistrzostwa Świata Juniorów w Lahti i Igrzyska w Sarajewie  zostawiły wyraźny ślad w organizmie naszej młodej zawodniczki, która dopiero w grudniu skończy 18 lat. Tym bardziej wielkie wyrazy szacunku za ten kolejny na przestrzeni ostatnich trzech lat tytuł. W rozgrywanych jednocześnie Młodzieżowych Mistrzostwa Polski bardzo wysokie 4 i 5 miejsce zajęli nasi „seniorzy” odpowiednio Tomasz Krawczyk i Aleksy Stokfisz.

Trochę  cieniu  Mistrzostw Polski zawodnicy MULKS GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski startowali w finale cyklu imprez Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich o Puchar Grupy Azoty. Jeśli chodzi o rywalizację klubową to nasz klub już dawno zapewnił sobie po raz  dziesiąty z rzędu zwycięstwo, ale zawodnicy przyjechali Kubalonkę bronić swoich wysokich pozycji w klasyfikacjach indywidualnych. Najlepiej wypadł junior D Szymon Bełz który po raz kolejny wygrał swoją kategorię,  ale wysokie fajne miejsca  4-te w wywalczyli juniorzy B Anna Berezecka i Bartosz Cielniak. Dobre biegi wyknali Maciek Dubas /5 miejsce w kategorii juniora D/ i Emil Koper /6 miejsce w młodzikach/.
W drugim dniu zawodów MPS, MPM i PGA odbyły się biegi na dystansie i w trudnych ,,mocno wilgotnych” warunkach, gdzie decydowało smarowanie  zawodnicy rywalizowali stylem dowolnym ze startów interwałowych co 30  sekund. W Mistrzostwach Polski Seniorów na 10 km stylem dowolnym Monika  Skinder zajęła 5 miejsce, wygrywając kategorie juniorki B, a Bartosz Cielniak na 15-stkę był  14-sty ,,open” i zajął 4 miejsce w kategorii juniora B. W Młodzieżowych Mistrzostwach Polski wysokie 4 i 5 miejsce zajęli ponownie odpowiednio Tomasz Krawczyk i Aleksy Stokfisz. Młodzicy i juniorzy D w ramach Pucharu Grupy Azoty rywalizowali na  bardzo wymagającej trasie 3 km. Tutaj najlepiej wypadł Maciej Dubas  wygrywając kategorie juniora D, a czas jaki uzyskał Maciek dał by mu 2 miejsce w młodzikach. Brązowy medal zdobył zwycięzca z soboty Szymon Bełz . Trzeba dodać wysokie miejsca dekorowane na podium  i nagradzane  dyplomami w juniorach D Bartosza Kity – 5 miejsce i 6 miejsce Weroniki Łysko.
Na podsumowanie całości cyklu imprez Narodowego Programu Rozwoju Biegów narciarskich o Puchar Grupy Azoty należy poczekać, aż organizator Polski Związek Narciarski przedstawi  wyniki końcowe  klasyfikacji generalnych. Na całość cyklu składało się 5 imprez na których zawodnicy  startowali dwukrotnie. Do klasyfikacji końcowych  indywidualnych i  klubowych brane  były  wyniki z 8-śmiu najlepszych z 10-ciu biegów. Przypomnijmy jeszcze, że  całość cyklu rozpoczęły  zawody w Mucznem /podkarpackie/, a kolejnymi etapami  były zawody w Tomaszowie  Lubelskim, Zakopanym, Ptaszkowej, a finał rozegrano na trasach Kubalonki k/ Wisły. Jeśli chodzi o wyniki nieoficjalne to wiadomo dziś, że w klasyfikacji klubowej po raz dziesiąty z rzędu wygrał MULKS GRUPA OSCAR Tomaszów Lubelski.