PUE ZUS najbardziej rozpoznawalnym e-urzędem

Platforma Usług Elektronicznych ZUS jest najbardziej rozpoznawalnym e-urzędem w województwie lubelskim. Tak wynika z badania „E-administracja w oczach internautów” zrealizowanego na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji przez PBS.
Aż dwóch na trzech internautów z regionu zna Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Największą rozpoznawalnością cieszy się w grupie osób w wieku 55 lat i więcej. Najmniej słyszeli o PUE ludzie młodzi (w wieku 18-24 lat) oraz ci z wykształceniem niskim. PUE zna aż 84% internautów, których autorzy badania określają jako „aktywnych”. To osoby, które w ciągu ostatniego roku próbowały załatwić jakąś sprawę urzędową online i wolą właśnie taki kontakt z administracją. Także w pozostałych grupach internautów to właśnie elektroniczna wersja ZUS-u jest najlepiej znaną witryną urzędową.
PUE ZUS to portal, w którym można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu. Można na bieżąco kontrolować swoje składki i świadczenia, składać elektroniczne wnioski do ZUS, a także rozliczać składki.
W grupie „aktywnych” internautów z województwa lubelskiego 90% było zadowolonych z jakości obsługi elektronicznej administracji. W porównaniu z podobnym badaniem sprzed dwóch lat dziś użytkownicy sieci bardziej ufają serwisom urzędowym.
Badanie zrealizował instytut PBS na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji w czerwcu 2016. Był to wspomagany komputerowo wywiad (metodą CAWI) na próbie 4801 osób. Autorzy przypominają, że badanie dotyczyło wyłącznie internautów, czyli ok. 2/3 polskiego społeczeństwa. Co za tym idzie nie można go uogólnić na wszystkich Polaków.

Małgorzata Korba
regionalny rzecznik ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!