Rachanie

RACHANIE Na dożynkach jasnogórskich

W niedzielę, 1 września 2019 roku delegacja z Gminy Rachanie uczestniczyła we Mszy Świętej Dożynkowej w Częstochowie. Ogólnopolskie święto dziękczynienia Bogu za plony zbiegło się także z Ogólnopolską Pielgrzymką Rolników pod hasłem” Do Matki pełnej darów Ducha Świętego”. Msza Święta Dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych odbyła się na Jasnej Górze.

W pielgrzymce udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych na czele z Panem Wójtem Romanem Miedziakiem, Przewodniczącym Rady Gminy Rachanie Wiesławem Pałczyńskim, oraz Radni gminy i Sołtysi poszczególnych sołectw. Pani Teresa Semczyszyn z-ca Przewodniczącego Rady Powiatu reprezentowała Powiat Tomaszowski. W pielgrzymowaniu brał udział również Proboszcz Parafii w Wożuczynie ks. Bogdan Jaworowski, który czuwał duchowo nad pielgrzymami oraz zorganizował wszystkim bezpieczny nocleg u Ojców Pallatynów. Delegacja z Siemierza, składała się z gospodarzy dożynek, osób niosących wieniec dożynkowy oraz przedstawicieli OSP. To właśnie oni wraz z Panem Wójtem uczestniczyli we Mszy Świętej jako jedni z nielicznych na Szczycie Jasnogórskim i brali czynny udział we mszy świętej.

Było to wyjątkowe wydarzenie, nie tylko dla biorących bezpośredni udział w uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze ale również dla całej Naszej Gminy. Reprezentantami Gminy Rachanie i Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej byli mieszkańcy Siemierza. To właśnie ich wieniec okazał się najpiękniejszy na dożynkach gminnych w Wożuczynie Cukrowni jak również diecezjalnych w Krasnobrodzie w 2018 roku.

Jak w rozmowie wspominają mieszkańcy Siemierza, którzy byli inicjatorami powstania wyjątkowego wieńca nie liczyli na tak wielki sukces. Na dożynkach w Krasnobrodzie było ponad 60 wieńców a jednak nasz zajął zaszczytne I miejsce – dodają rozmówcy nie kryjąc zadowolenia. Bo jest powód do dumy. Wieniec nawiązuje tematyka do 100-lecia odzyskania niepodległości, jest misternie dopracowany i przemyślany w każdym detalu.

Budowa wieńca dożynkowego to trudna i misterna praca. Wieniec jest bowiem symbolem dożynek, wyrazem radości rolników i dowodem na to, że zbiory były udane. Jest również wyrazem dumy więc dbałość o to aby prezentował się okazale zachwycając kształtem i bogactwem różnorodności jest najważniejsza. Wieniec wykonany został przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich , druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz innych mieszkańców miejscowości jak też dzieci i młodzież z Siemierza, których wspólna praca stworzyła całokształt, który zachwycił wielu ludzi również na Jasnej Górze. Świadczyć może o tym tłum fotoreporterów, którzy chcieli uwiecznić wieniec z Siemierza. Była to również świetna okazja na promocję naszego regionu bo uczestnicy dożynek byli ciekawi skąd pochodzi delegacja.

Dziękuję wszystkim Państwu za wykonanie wieńca oraz tak wspaniałe reprezentowanie Naszej Gminy, Powiatu i Województwa na Ogólnopolskich Dożynkach. Składam podziękowania również za wspólne pielgrzymowanie oraz zaangażowanie wszystkich, dzięki którym Nasz wyjazd tak wspaniale się udał – dodaje Wójt Gminy Rachanie.

mat. nadesłany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *