RACHANIE Uroczystości 3-majowe

3 maja 2019 r. w Rachaniach w miejscowym kościele świętowano Narodowe Święto upamiętniające najjaśniejsze karty w historii polskiego narodu – 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

Tegoroczne obchody w Rachaniach tak jak i w całym kraju przebiegały uroczyście. Na wstępie zaprezentował się chór „Nadzieja” z Rachań w krótkim koncercie pieśni maryjnych i patriotycznych. Następnie uczniowie kl. V Szkoły Podstawowej w Rachaniach przedstawili ciekawy program słowno-muzyczny o dużym ładunku patriotycznym, pod kierunkiem pań: Bożeny Krawczyk i Joanny Mamrochy. Opracowanie muzyczne-Zdzisława i Stanisław Seńko. Piękna postawa młodzieży szkolnej i jej elegancki wygląd wywołały wiele wzruszeń wśród widzów.

W dalszej kolejności zabrał głos Wójt Gminy Rachanie Pan Roman Miedziak, po czym rozpoczęła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, którą uświetnił występ chóru „Nadzieja”, Gminna Orkiestra Dęta z Gminnego Ośrodka Kultury w Rachaniach i schola parafialna z kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach. Uroczystościom towarzyszyły delegacje i poczty sztandarowe. Proboszcz ks. Krzysztof Kłos powitał wszystkich i nawiązał do święta Konstytucji 3 Maja oraz święta kościelnego obchodzonego w tym dniu – Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski. Podziękował wszystkim za przybycie i postawę patriotyczną.

Na zakończenie uroczystości w koncercie pieśni patriotycznych wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta pod kierunkiem pana Romana Malinowskiego.

Stanisław Seńko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!