SUSIEC Spotkanie z Teresą Sytą – poetką

Tylko ,,niektórzy …  lubią poezję”, dlatego wzięli udział w spotkaniu z panią Teresą Sytą – regionalną autorką, która wierszami otwiera bramy poetyckiego Roztocza.
2 czerwca 2017 roku młodzież Gimnazjum Publicznego w Suśca miała okazję poznać utwory inspirowane pięknem przyrody, bo autorka, wszystko, co wyjątkowe i warte zapamiętania, utrwala w wierszach, gdyż twierdzi, że ,,poezją jest całe życie człowieka”.
Pani Teresa Syta (z domu Łagowska) od dzieciństwa mieszka w Rybnicy (gmina Susiec), pracuje jako urzędnik samorządowy. Pisze od 17. roku życia, jest autorką dwu zbiorów poezji pt.,,Czar Roztocza” – część 1 – Lato. Jesień, część 2- Zima. Wiosna. Debiutowała w 1986r. utworem ,,Jeden wiersz”, za który otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury i Klub Literacki w Zamościu. W 2013r.jej dwa wiersze patriotyczne ,,Mojej ziemi ojczystej” i ,,Garść ojczyzny” wyróżniono w Konkursie im. Władysławy Milczarek zorganizowanym przez Polish Amerycan Poets Academy i wydrukowano w antologii ,,W łańcuchy zakute marzenia”.
W bibliotece szkolnej susieckiego gimnazjum młodzież i sama poetka zaprezentowała utwory pokazujące spostrzegawczość, wrażliwość i czas poświęcony drugiemu człowiekowi. Jak zapewniła twórczyni, każdy, kto sięgnie po jej wiersze, odnajdzie w nich cząstkę siebie i miejsc zwiedzanych na Roztoczu. To ,,śpiew otaczających lasów, szept kwiatów z łąk i przecudne pola oraz niebo z migocącymi gwiazdami”. W wierszach, które powstały we wsi Rybnica, utrwalono ,,słońce na naszych włosach i wiatr z deszczem pod rękę”. To radość poetki, która mimo nawału codziennych spraw, dostrzega piękno, opisuje je i dzieli się szczęściem z innymi. Uczestnicy spotkania poznali proces twórczy poetki. Dzięki wyjątkowym wierszom uświadomili sobie, że żyją w jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Poznali więc ,,siłę drzemiącą w przyrodzie, moc modlitwy oraz twarz budującej ciszy spotykanej na drogach życia’’.
Pani Teresa Syta z zaangażowaniem opowiedziała zebranym o swej pasji, zachęcała młodzież do czytania wierszy, które potrafią budzić drzemiącą wiarę we własne siły, bo ,,poezja przypina skrzydła marzeniom i uczy chodzić po świecie niczym kot po płocie”.
mat. prasowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!