GALERIANASZ PATRONATTarnawatka

TARNAWATKA Dożynki Powiatowe [FOTO]

W tym roku rolników i gospodarzy z powiatu tomaszowskiego gościła gmina Tarnawatka. Za tegoroczne plony dziękowano w niedzielę, 25 sierpnia.
Powiatowe Dożynki to czas podziękowań oraz doceniania pracy rolników. Uroczysta Msza Święta w ich intencji sprawowana była pod przewodnictwem ks. Tomasza Demczuku proboszcza parafii Tarnawatka oraz ks. Grzegorza Chabrosa z parafii św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim. Oprawę muzyczną oraz obrzęd żniwno-dożynkowy przygotował chór Tarna-Vox z Tarnawatki.
Po Mszy Świętej, na ręce gospodarzy dożynek chleb, upieczony z tegorocznego ziarna przekazali starostowie tego święta – Barbara Cisło z Niemirówka i Krzysztof Kołodziej z miejscowości Pauczno.

Wszystkich zgromadzonych powitali gospodarze dożynek Piotr Pasieczny Wójt Gminy Tarnawatka oraz Henryk Karwan Starosta Tomaszowski.
W dożynkach uczestniczyli samorządowcy: Jarosław Korzeń Wicestarosta, Adam Piasecki Przewodniczący RP, Dariusz Czop Sekretarz Powiatu oraz Katarzyna Gucz Urzędujący Członek Zarządu. Na Powiatowe Święto Plonów przybyło wielu gości i delegacji m:in Jacek Sasin Wicepremier RP, Jerzy Chróścikowski Senator RP, Tomasz Zieliński Poseł Ziemi Tomaszowskiej, Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP, delegacja z powiatu Freudenstadt na czele z Klausem Michaelem Rückertem starostą powiatu Freudenstadt (Niemcy), Vasyl Boyko Wiceprzewodniczący Sokalskiej Rejonowej Rady, Nadia Schur Radna Rejonu Żólkiewskiego, Piotr Matej przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego, dr Jakub Koper przedstawiciel wojewody lubelskiego, radni powiatu tomaszowskiego, wójtowie, burmistrzowie, kierownicy jednostek podległych, komendanci KPP oraz PSP, przedstawiciele placówek SG oraz nadleśnictwa, licznie przybyli mieszkańcy oraz delegacje wieńcowe i poczty sztandarowe.
W ramach Dożynek Powiatowych nie mogło zabraknąć tradycyjnych konkursów kulinarnych i wieńcowych. Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Gucz, Jolanta Żdan i Wiesław Cielica przyznała następujące nagrody:

Kategoria wieńca tradycyjnego

I miejsce KGW Huta Tarnawacka gm. Tarnawatka
II miejsce KGW Brzeziny gm. Bełżec
III miejsce KGW Czartowczyk gm. Tyszowce

Kategoria wieńca współczesnego

I miejsce KGW Nabróż gm. Łaszczów
II miejsce KGW Tarnawatka gm. Tarnawatka
III miejsce KGW Radków gm. Telatyn

Nagrodę specjalną od Wiesława Cielicy Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu otrzymały Panie z KGW Żerniki oraz nagrodę pieniężną od Tomasza Zielińskiego Posła na Sejm RP w drodze losowania zdobyły gospodynie z KGW Majdanek.
Na dożynkowej scenie wręczono także odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Z rąk Henryka Karwana Starosty Tomaszowskiego, Tomasza Zielińskiego Posła na Sejm RP i Wiesława Cielicy Wiceprzewodniczącego RP odebrali je: Janusz Skali z Tarnawatki, Jolanta Milichiewicz z Wieprzowa, Joanna Samulak z Huty Tranawackiej, Barbara Cisło z Niemirówka, Janusz Szczerba z Łachowiec, Przemysław Prus z Łykoszyna, Robert Karczmarczuk z Kryszyna, Jacek Skijko z Posadowa, Łukasz Mikuła z Kunek, Stanisław Kawka z Łuszczacza, Kamil Kijko z Siemierza, Rafał Kornacki z Bełżca, Krzysztof Żołądek z Brzezin, Paweł Harbuz z Rabinówki, Mateusz Umiński z Szarowoli. Dariusz Borek z Krynic, Zbigniew Tutka z Polanówki, Krystyna Baj z Dąbrowy, Piotr Skórzyński z Tyszowiec, Edmund Leńczyk z Klątw, Elżbieta Torba z Tyszowiec, Marcin Kawałko z Przewala, Grzegorz Zarębski z Klątw, Tomasz Osuch z Zamłynia, Sylwester Jaremczuk z Lubyczy Królewska, Paweł Durkiewicz z Siedlisk, Mariusz Szopa ze Szlatyna, Daniel Dolanowski z Zawad, Adam Szponar z Jarczowa Kol.I, Kamil Torbiczuk z Nedeżowa, Paweł Piwkowski z Nadolec, Adam Dubiel z Nabroża, Andrzej Konopa z Żernik, Henryk Albin z Budynina, Krystyna Wójcik z Dynisk, Krzysztof Kielar ze Szczepiatyna, Mieczysław Łąkowski z Rzeplina oraz Krzysztof Bałka z Hubinka.

Rozstrzygnięto także konkurs KRUS „Bezpieczna praca w rolnictwie”. Nagrody wręczyli Monika Pikuła Kierownik KRUS w Tomaszowie Lubelskim oraz Tomasz Zieliński Poseł na Sejm RP. Wśród zwycięzców byli:
Damian Czarnopyś, Jakub Górnik, Alicja Świderek, Marcin Łuszczak, Jacek Grzesik, Maria Majewska, Krzysztof Hawrylak, Przemysław Putkowski, Ariadna Okoniewska.
„Perełki Roztoczańskie” z Oseredka swoją potrawą gęsina w słodkiej kapuście zdobyły I miejsce w konkursie „Aktywność. Rozwój. Współpraca” zorganizowanym przez LGD Roztocze Tomaszowskie. Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
Bardzo widowiskowy koncert zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej z Hrubieszowa, który był gwiazdą dożynek.
Nie zabrakło także stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, które jak zawsze przygotowały rozmaite tradycyjne smakołyki-od pierogów, poprzez chleby,ciasta, wędliny,aż po nalewki. Były wystawy rolnicze, swoje stoiska miały: LODR w Końskowoli/o Tomaszów oraz Centrum Ogrodnicze Antoszak.

Podsumowaniem dożynek była zabawa ludowa z kapelą tarnawacką.

Wyniki konkursu „Aktywność. Rozwój. Współpraca” zorganizowanym przez LGD Roztocze Tomaszowskie:

po ocenie 12 potraw w konkursie na zdrową potrawę pod względem wyjątkowości, jakości, dostępności i rozpoznawalności, wpływu na środowisko, bezpieczeństwo, dla ludzi i środowiska oraz przygotowania zgodnie z systemem „0 waste”;

w kategorii I –

I miejsce: KGW Perełki Rotoczańskie w Oseredku (gm. Susiec)

II miejsce: KGW Majdanek (gm. Tomaszów Lubelski)

III miejsce: KGW Huta Tarnawacka (gm. Tarnawatka)

w kategorii II – skierowanej do lokalnych producentów, przetwórców, podmiotów gospodarczych –

I miejsce: „Karpiówka” Anna Kuśmierczak-Kuceł

II miejsce: Małgorzata Mielniczuk

III miejsce: Małgorzata Warzusiszyn „Manufaktura Kulinarna pod Lasem”

mat. Powiat Tomaszowski/fot. TPI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *