TOMASZÓW Dni Muzyki Sakralnej

Tradycyjnie w okresie wakacyjnym, w sobotę 21 lipca, w cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja w Tomaszowie Lubelskim odbyły się XIII Dni Muzyki Sakralnej pt. „Jednemu Panu śpiewajmy”. W godzinach popołudniowych tomaszowska cerkiew wypełniła się licznie zgromadzonymi wiernymi i sympatykami, którzy wysłuchali koncertu kwartetu Ikos.

W słowie do publiczności ks. proboszcz podkreślił ważność takich spotkań nie tylko ze względu duchowego, ale także, jako rozwój i promocję wielokulturowości Roztocza. „Śpiew niesie ze sobą oraz w sobie głębokie przesłanie humanistyczne i teologiczne oraz wartości wychowawcze adresowane do wykonawców i słuchaczy”. Poznanie piękna chrześcijańskiego wschodu było głównym celem przybycia na koncert sympatyków i parafian. Podczas koncertu odkryto nowych i przypomniano jakże często zapomnianych kompozytorów. Duchowny w swym słowie podkreślił, iż takie wydarzenie kulturalne jest potrzebną inicjatywą, służącą popularyzowaniu duchowego dorobku kultury Prawosławia i chrześcijaństwa, a także jedną z kolejnych atrakcji turystycznych ubogacających Tomaszów.

Organizatorami koncertu byli: Tomaszowski Dom Kultury, Parafia Prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim wraz z Parafią Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania NMP.

Śpiew zachwycił wysokim poziomem artystycznym, zadziwił różnorodnością i niepowtarzalnością prezentowanych utworów w sensie duchowym. Wrażenia usłyszane podczas tego wieczoru wniosły wiele radości w nasze życie, a także pozostaną do kolejnego spotkania z muzyka cerkiewną.

W imieniu starosty Powiatu Tomaszów Lubelski była obecna Anna Pankiewicz, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury fizycznej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim oraz wielu innych przedstawicieli z ważnych środowisk społecznych i politycznych.

Tegoroczne spotkanie z muzyką cerkiewną jest wyjątkowe, gdyż odbywa się w trakcie prac remontowych. Krótka relację można zobaczyć
https://youtu.be/oGfoSG17gFo

mat. ks. Dariusz Wasiluk/fb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!