TOMASZÓW Działo się, działo… w Maciusiu

Niedawno wrzesień, a dziś już luty. Czas pędzi tak szybko…

A w Niepublicznym Językowo–Artystycznym Przedszkolu „Król Maciuś Pierwszy” w Tomaszowie Lubelskim przede wszystkim aktywnie, atrakcyjnie i radośnie. Poprzedzający wrzesień – dzień adaptacyjny przybliżył nowym przedszkolakom, a przypomniał stałym, uroki zabawy i innych działań maciusiowego królestwa. Chęć poznania tego, co ciekawe, zabawne oraz powakacyjna tęsknota przywiodła już wszystkich zainteresowanych pierwszego dnia września. Tym samym nowy rok szkolny 2017/2018 uznano za otwarty.
W połowie miesiąca dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach interaktywnych „Moja mała ojczyzna”. Była to świetna okazja do uzupełnienia i zweryfikowania wiedzy na temat Polski.
20 września – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka odwiedził „miejscowy”, a raczej „maciusiowy” w wykonaniu nauczycieli oraz dyrekcji teatrzyk z inscenizacją „Rzepki” J. Tuwima. Ileż było euforii na widok grona pedagogicznego w takim wydaniu? Słynne „przydałby się ktoś na przyczepkę” wzbudzało zainteresowanie oraz budowało napięcie, kto kolejno pojawi się na scenie? Oklaski, ale przede wszystkim uśmiech dzieci zagrzewał występujących do zmagań, które w końcu spowodowały okiełznanie opornego warzywka. Brawo!
Bajki, ach te bajki… Poszerzają horyzonty, rozbudowują wyobraźnię, uczą i podają morał. Podczas Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka nauczyciele wykorzystując motywy znanych utworów w scenkach rodzajowych ukazali najmłodszym ich prawa. Edukacja przez dobrą zabawę z pewnością uświadomiła najmłodszym sens tematu.
W biało-czerwonych barwach oraz rytmach piosenki patriotycznej i żołnierskiej obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Piękne doznania dla ucha, oka i serca. Byliśmy wzruszeni i dumni…
Dynia stała się motywem przewodnim październikowego „Balu u Dyni”, na którym nie zabrakło konkurencji sprawnościowych i gimnastycznych z warzywem, kuchennych i jak to na party – tanecznych.
Andrzejkowe „czary–mary” przeniosły przedszkolaków świat magii, zabawy i tańca. Towarzystwo sympatycznych czarownic oraz niezliczonych postaci baśniowych, bajkowych i filmowych spowodowały prawdziwe „hokus – pokus”.
Dzień Misia to kolejny super dzień w Przedszkolu „Król Maciuś Pierwszy”. Dziesiątki pluszowych zabawek wypełniły sale. Edukacja przyrodnicza, taneczna, ale przede wszystkim zabawowa zawładnęły całym przedszkolem, bo „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”.
Grudniowa wizyta kilku Mikołajów wprawiła przedszkolaków w niemałe zdziwienie. Jak odróżnić, który jest tym właściwym? Na szczęście zagadkę rozwikłały dzieci, które szybko zweryfikowały odpowiedzi Mikołajów na zadane pytania. Hura! Nagroda mogła być tylko jedna – prezenty!
W czas Narodzenia Pańskiego przeniosły nas dzieci z grupy „0”, które słowem, tańcem i śpiewem oddały całą prawdę i istotę betlejemskiej nocy. W styczniu urok bożonarodzeniowego misterium udzielił się również widzom, którzy mogli obejrzeć przedstawienie w Sanktuarium Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim.
Ponadto „zerówkowicze” wzięli udział w pokazach chemicznych organizowanych przez Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie oglądali niecodzienne doświadczenia i reakcje. Uczymy się przez obserwację. Super!
„Tanecznym krokiem dookoła Świata” przedszkolacy „bawili” na Roztoczu, w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Polka lubelska, kujawiak, grozik czy podrygi z Misiem Paddingtonem sprowadziły wszystkich w omawiane miejsca.
Najstarsze trzy grupy wiekowe: „Misie”, „Pszczółki” oraz „0” wybrały się do Teatru im. H.CH. Andersena w Lublinie, aby obejrzeć spektakl „O zaczarowanym kaczorze”. Już sama wycieczka autokarem w gronie kolegów i koleżanek nastroiła przedszkolaków kulturowo i kulturalnie, oczywiście. Ileż to emocji i wrażeń po drodze? Integracja grupowa, obycie z miejscem i przedstawieniem, czy refleksje budują przyszły obyczajowy obraz nowego pokolenia. Wspaniale!
Kilkoro dzieci z różnych oddziałów reprezentowało nasze przedszkole w Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej 2018 „Śpiewaj, śpiewaj, śpiewaj…”, konkursie recytatorskim „W krainie wierszy”, w którym Emilka Gruszecka otrzymała wyróżnienie, a grupa „Pszczółki” zdobyła I miejsce w Powiatowym Konkursie Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych. Brawo! Jesteśmy dumni z Was wszystkich.
Wspaniałe przesłanie pomocy i wsparcia wyśpiewały, wyrecytowały i wytańczyły podczas koncertu charytatywnego „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” w Tomaszowskim Domu Kultury dzieci z grupy „Misie”. W styczniu swój program wokalno – taneczny zaprezentowały „Pszczółki” w „26 Finałowym Koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Artyzm i muzyka nie tylko łagodzą obyczaje, ale sprawiają, że świat staje się lepszy. Jesteśmy jego częścią!
W tym roku w ramach współpracy z AIESEC Polska gościliśmy studentki z Indonezji i Egiptu. Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w opowieści o zwyczajach, kulturze czy warunkach przyrodniczych obu krajów. Orientalny taniec egipski czy rytualny oparty na ludowej mitologii – indonezyjski zintegrował nas wszystkich.
„Ruch to zdrowie” prawda stara jak świat, która była myślą przewodnią w tegorocznym balu karnawałowym. Dzieci w przeróżnych strojach sportowych zmagały się na parkiecie tanecznie, gimnastycznie i treningowo. Konkurencje zręcznościowe, sprawnościowe czy pląsy szerzyły ideę sportowego stylu życia i mamy nadzieję przyszłych zachowań prozdrowotnych. Tak trzymać!
Powróćmy jak za dawnych lat” cudowna myśl, którą za sprawą wnucząt mogli poczuć dziadkowie i babcie z okazji swojego święta. W tym roku uroczystość skupiła zaproszonych gości w Tomaszowskim Domu Kultury. Seniorzy ze wzruszeniem, łzą w oku, ale przede wszystkim uciechą oglądali występy wnucząt utrzymane w konwencji lat swojej młodości i rytmie cha – cha. Nikt „nie liczył godzin i lat”, a „cała sala śpiewała z nami”.
W czasie ferii naszych milusińskich zaszczyciło grono słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Tomaszowa Lubelskiego, którzy pod kierunkiem pani Wandy Dziewiczkiewicz przenieśli widzów w czasy „Czerwonego Kapturka i oswojonego wilka”. Wspaniała gra aktorska, autentyczność i wrażliwość zaczarowały widownię. Piękna inicjatywa łącząca pokolenia. Gratulujemy i zapraszamy ponownie.
A my już czekamy, na to, co przyniesie nowe półrocze. Pełni entuzjazmu, zapału, radości witamy i otwieramy letni semestr roku szkolnego 2017/18.
Ewelina Pleskacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!