TOMASZÓW Gra miejska śladami Marszałka

14 listopada 2017 roku w Tomaszowie odbyła się gra miejska „Śladami Józefa Piłsudskiego i Legionów”, stanowiła ona jedno z przedsięwzięć towarzyszących obchodom Święta Niepodległości.

W bieżącym roku gra realizowana była w ramach projektu „Tomaszowskie ślady Józefa Piłsudskiego” koordynowanego przez Fundację Rozwoju Centrum Edukacyjno-Kongresowego w Tomaszowie Lub. Grę przygotowała i przeprowadziła Pierwsza Tomaszowska Drużyna Harcerzy „Woda” ZHR we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przedsięwzięcie zaczynało się na rynku miasta, gdzie w specjalnym namiocie uczestnicy otrzymywali książeczki drużyn, biało-czerwone opaski, wypełniali „patriotest” i wyruszali w trasę. Na kolejnych punktach tematycznych harcerze sprawdzali, w jakim stopniu młodzież opanowała zagadnienia historyczne związane z odzyskaniem niepodległości i przeszłością Tomaszowa. Przemierzając ulice, grający mieli też za zadanie zapisać mijane miejsca pamięci i obiekty architektoniczne powstałe w dwudziestoleciu międzywojennym. Rekordziści odnaleźli w naszym mieście 34 takie obiekty. W parku miejskim uczestnicy układali z puzzli fotografie budynków dawnego Tomaszowa, a dodatkowo mieli określić przeznaczenie tych budowli pierwotnie i współcześnie. Następnie musieli znaleźć hasło, którego elementy ukryto w parku. Hasło pozwalało wziąć udział w kolejnym etapie gry, a było nim strzelanie z łuku, karabinka i pistoletu ASG na strzelnicy koło Zespołu Szkół nr 1. Na zakończenie drużyny musiały wykazać się znajomością wydarzeń i dat umieszczonych na „schodach historii” w Szkole Podstawowej nr 2. Mimo jesiennego chłodu grający chętnie angażowali się w kolejne zadania. W namiocie harcerzy na rynku zaciekawieni tomaszowianie wypełniali „patriotest”, by sprawdzić swoją wiedzę historyczną.

W grze wzięło udział 102 uczniów ze szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych, szkół średnich i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wraz z nimi trasę gry przemierzali nauczyciele czuwający nad bezpieczeństwem młodzieży. Logistyczne przygotowanie zadań, zgromadzenie potrzebnego sprzętu spoczywało na barkach ojców harcerzy: Andrzeja Wolczyka i Tomasza Gwizdały. Organizatorzy dziękują dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 Jarosławowi Korzeniowi za okazaną pomoc i osobiste zaangażowanie.

Może w przyszłym roku do udziału w podobnej grze uda się zachęcić również dorosłych mieszkańców naszego miasta.

Wręczenie nagród zwycięzcom gry nastąpi w dniu 30.11.2017 podczas Wieczoru Legionisty w Szkole Podstawowej nr 2.

mat. UM w TL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!