TOMASZÓW Legendarne czytanie w tomaszowskiej Jedyneczce

Legendy, ach te legendy… uczą, przybliżają historię narodu, poruszają wyobraźnię wprowadzając w świat folkloru, tradycji i obyczajowości.
11 października 2018 roku w Przedszkolu Samorządowym nr 1 im. Jana Brzechwy w Tomaszowie Lubelskim odbyło się wielkie czytanie podań ludowych w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedszkolne przedsięwzięcie skupiło łącznie sto osób ze środowiska lokalnej administracji, oświaty, kultury, kościoła, dyrekcję, nauczycieli oraz rodziców przedszkolaków, które z zapartym tchem wsłuchiwały się w losy pradawnych postaci, w tym także: Pana Twardowskiego, Lecha, Czecha, Rusa czy słynnej Kunegundy. Odwiedzili nas m.in. Pan Tomasz Zieliński – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Wojciech Żukowski – Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski, Henryk Nowosad – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych czy ksiądz dziekan – Grzegorz Chabros. Najmłodsi z zaciekawieniem i skupieniem śledzili dzieje bohaterów tworzących legendarną fabułę państwa polskiego. Brawo! Jesteśmy z Was dumni. Takie sytuacje świadczą o dojrzałości i gotowości na poznanie czy utrwalenie tego, co ważne, polskie i budujące obraz Niepodległej. Pysznie na sali zrobiło się za sprawą „Toruńskich pierniczków”, których smak nieco zmienił znany „Smok wawelski”.
– Dobrze, że to „na niby” – z uśmiechem kwitowały dzieci.
Dowiedliśmy, że czytanie łączy nie tylko pokolenia, ale tradycję ze współczesnością. Serdecznie dziękujemy Wszystkim tym, którzy tego dnia zaszczycili nas Swoją obecnością uwrażliwiając najmłodszych na piękno kultury i ludowości.
Niech Cała Polska Czyta Dzieciom… tego sobie i Wszystkim życzymy.

Ewelina Pleskacz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!