TOMASZÓW Marszałek Piłsudski ma swój pomnik

W piątek, 10 listopada 2017 roku przed Szkołą Podstawową nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięto pomnik Marszałka. Jest to pierwsza podobizna Piłsudskiego postawiona w Tomaszowie. Przypomnijmy, że jeden monument ku czci Marszałka stoi nieopodal Nadleśnictwa Tomaszów.

Uroczystość poprzedziła msza, którą odprawiono w kościele św. Ojca Pio w intencji obrońców Ojczyzny. Mszę odprawił ks. bp Mariusz Leszczyński. W uroczystościach brali udział: Sławomir Zawiślak – poseł na Sejm RP, Wojciech Żukowski – burmistrz miasta, Radni Rady Powiatu i Miasta, dyrektorzy i kierownicy jednostek podległych powiatowi i miastu, nauczyciele, rodzice, uczniowie i mieszkańcy miasta. Gości przyjmował Jarosław Korzeń – dyrektor SP nr 2.

Popiersie Marszałka wykonane zostało z brązu, autorem pracy jest Piotr Prus (koszt pomnika to ok. 20 tys. zł).

Józef Piłsudski w Tomaszowie przebywał dwukrotnie. Pierwszym razem był w roku 1901 zaś 20 lat później przyjechał ponownie do miasta. Zachowały się fotografie z pobytu Marszałka w naszym mieście. Kiedy w 1921 roku Marszałek przybył do Tomaszowa, na Siwej Dolinie nadał Virtuti Militari sztandarom 1 Pułku Ułanów Krechowieckich i 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

mat. i fot.  MagMa

Pomnik na Siwej Dolinie

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!