TOMASZÓW Podpisano porozumienie z IPN

28 stycznia 2019 r. w tomaszowskim urzędzie miasta odbyło się spotkanie burmistrza Miasta Wojciecha Żukowskiego i dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Marcina Krzysztofika. Tematem spotkania były przygotowania do obchodów 80. rocznicy Bitew pod Tomaszowem Lubelskim.

      Miasto Tomaszów Lubelski planuje zorganizować uroczystości o wyjątkowo szerokim zasięgu. Tradycyjnie zaproszeni zostaną goście z Polski i z zagranicy, łącznie z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, przedstawicielstw dyplomatycznych, kościoła, kręgów świata kultury i mediów. Po raz jedenasty w bardzo rozbudowanej formie upamiętniać będziemy wydarzenia z okresu Kampanii Wrześniowej 1939 roku na Ziemi Tomaszowskiej. Liczny udział uczestników i widzów w naszych uroczystościach, pn. „Ocalić od Zapomnienia” przerosły nasze najśmielsze oczekiwania a zarazem utwierdziły nas w przekonaniu o słuszności organizowania tych obchodów.

      W 2019 r. zaprosiliśmy do współpracy Lubelski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej aby w ramach obchodów rocznicowych zorganizować wspólnie cykl spotkań i konferencji popularnonaukowych pod nazwą „Szlakiem Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej”.

      Inicjatywa przewiduje prezentację historii WBP-M dla szerokiego grona odbiorców w miastach naszego regionu przez które wiódł szlak bojowy w 1939 r. tj Józefów, Krasnobród i Tomaszów Lubelski.

      Efektem spotkania było podpisanie porozumienia o współpracy oraz wyznaczenie osób odpowiedzialnych za realizację projektu. Po stronie IPN o/ Lublin jest nim Jacek Romanek a po stronie Miasta Janusz Brodowski i Jarosław Antoszewski.

mat. UM w TL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!