TOMASZÓW Poranek Wielkanocny w Jedyneczce

Poranek Wielkanocny w Przedszkolu Samorządowym Nr 1  im. J. Brzechwy.       

       W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a także i radości. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne. Wielkanoc jest najstarszym, największym i centralnym świętem chrześcijańskim. Nie byłoby jednak Zmartwychwstania, gdyby nie Męka i Śmierć Chrystusa. Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana: malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów, święcimy pokarmy i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. 

Misterium Wielkanocne jest przybliżeniem wydarzeń związanych z męką, śmiercią i Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, wzbudzeniem szacunku wobec wiary i religii katolickiej, pobudzeniem do aktywności twórczej w zakresie uczestnictwa w uroczystościach religijnych oraz wskazaniem na wartości duchowe obchodzonych  świąt.

W przedszkolu  zgodnie z wieloletnią tradycją szczególnie obchodzone są przygotowania do świąt. W tym roku pod hasłem : „Zmartwychwstał Pan” historia męki Jezusa  została przedstawiona na tle  symbolicznej scenografii ,  którą stanowiło drzewo  oliwne oraz skały, wykonane z  papieru. Uzupełnieniem dekoracji  był stół przykryty białym obrusem, a na nim koszyczki ze święconką dla każdej grupy przedszkolnej do podzielenia się podczas świątecznego obiadu.

Wszystkie dzieci w tym szczególnym dniu przyszły odświętnie ubrane.

Świąteczny nastrój akcentowały tulipany, nie zabrakło również symbolicznego owsa.

Dyrektor Przedszkola Pani Maria Piasecka powitała zaproszonych gości:

księdza dziekana Grzegorza Chabrosa – Proboszcza Parafii św. Józefa , który nagrywał uroczystość do Katolickiego Radia Zamość, księdza Jerzego Sopla– Proboszcza Parafii NSPJ, księdza Dariusza Wasiluka – Proboszcza Parafii  Prawosławnej, Pana Janusza Brodowskiego -Sekretarza Urzędu Miasta, Panią Teresę Koszel -Dyrektora Przedszkola Samorządowego Nr 2 Sportowo-Artystyczna Akademia Uśmiechu, Panią Marię Majak Rebizant– Dyrektora Przedszkola Samorządowego Nr 5 im. Krasnala Hałabały, emerytów, przyjaciół i sympatyków Przedszkola, Pana Jakuba Świderka, który filmował uroczystość,  Panią Małgorzatę Ziejewską przewodniczącą Rady Rodziców i wszystkich rodziców.

Po części artystycznej Pani Dyrektor Maria Piasecka  podziękowała artystom z grupy I, VIII, XII za przepiękny występ. Szczególne podziękowania skierowała do Pani Katarzyny Wojciechowskiej i Pani Anny Łój za opracowanie scenariusza i reżyserię przedstawienia. Za współpracę paniom: Ewelinie Pleskacz, Małgorzacie Czapli,  Danucie Krzaczkowskiej  i Teresie Łasocha. Księdzu Grzegorzowi Chabros za nagranie audycji oraz służeniu pomocą i radą w przygotowaniu spektaklu. Rodzicowi panu Markowi Gmiterek za udział w przedstawieniu, za uszycie strojów pani Izabeli Kudybie Bucior i Alinie Czapli,

panu Jakubowi Świderek za filmowanie,  rodzicom i pracownikomza wsparcie i pomoc  w organizacji uroczystości.

Przeżycia związane z przedstawieniem drogi krzyżowej inscenizowanej słowami i pantomimą dodatkowo  wzmogła poruszająca muzyka .Ogromne zaangażowanie dzieci  oraz piękne stroje  przełożyły się na poziom artystyczny widowiska, które osiągnęło swój cel. Wszyscy opuszczali salę w milczeniu i zadumie, a w tle pobrzmiewały słowa : Pewnej nocy łzy z oczu mych otarł dłonią swą Jezus i  powiedział mi:” Nie martw się jam przy boku jest twympotem spojrzał na grzeszny świat pogrążony w ciemności  zwracając się do mnie pełen smutku tak  rzekł: ”Powiedz ludziom, że kocham ich, że się o nich wciąż troszczę….”

Anna Łój

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!