TOMASZÓW Spotkanie z poezją

10 grudnia 2018 r. w TDK odbyło się spotkanie miłośników poezji.

Starsi recytatorzy Koła Żywego Słowa prezentowali wiersze Anny Kamieńskiej, natomiast dzieci wcieliły się w postacie bajkowe. Utwory muzyczno – wokalne wykonywali aktorzy Tomaszowskiego Zespołu Teatralnego oraz Anna Pilipiec.
Dobro, przyjaźń, miłość czy wiara, nigdy nie przemijają. Często są obecne w tekstach dla dzieci i dorosłych. Można je wyrażać słowem, gestem, muzyką. Podczas prezentacji utworów, na miarę swoich możliwości, wykonawcy postarali się sprostać tym niełatwym zadaniom.
W pierwszej części spotkania dzieci z młodszej grupy, na tle leśnej polany i przy dźwiękach natury, wcieliły się w bohaterów znanych bajek.
Następnie wystąpili recytatorzy, którzy reprezentowali powiat tomaszowski w Lublinie podczas Wojewódzkiego Turnieju 21. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego: Sebastian Piskor i Emilia Obirek (laureatka).
Druga część wieczoru została poświęcona Annie Kamieńskiej. Młodzież przypomniała biografię poetki, która jest nam bliska nie tylko ze względu na piękno jej wierszy, ale również dlatego, że urodziła się w Lublinie, często gościła u dziadków w Świdniku, a w ubiegłym roku minęło trzydzieści lat od śmierci autorki. Pisała teksty m.in. o przyrodzie, przyjaźni , miłości , przemijaniu, tęsknocie, bólu, miłości do Boga. Znane tomiki wierszy to m.in.: „Milczenie”, „W pół słowa”, „Dwie ciemności”, „Biały rękopis”.
Niezwykła więź łączyła poetkę z ks. Janem Twardowskim, który poświecił jej wiersz „Śpieszmy się .”
– Pewnego dnia – wspomina ks. Twardowski – poszła do szpitala. Dostała dobry wynik, który pozwolił jej wrócić do domu. Trzymała w ręku świadectwo lekarskie i z tym świadectwem umarła. „Śpieszyłam się, a nie zdążyłam”- Oto jej odpowiedź na mój wiersz – dodaje ks. Twardowski.
Recytacje prezentowane były na tle nastrojowej muzyki, która wzmacniała interpretację wybranych tekstów. Natomiast utwory muzyczne: „List do M”, „Nie chcę spać, „Małe tęsknoty”, „Rękawiczki”, „Modlitwa” i „Miejcie nadzieję” wykonane przez aktorów teatru oraz Annę Pilipiec, stały się dopełnieniem magicznego nastroju wieczoru poetyckiego.
W Spotkaniu z poezją udział wzięli:
Wiktor Krech
Milena Wawrzyńska
Anna Zakrzewska
Roch Paszt
Sebastian Piskor
Aleksandra Zielonka
Dominika Piskor
Aleksandra Mazur
Julia Rejzerowicz
Joanna Dziuba
Hanna Malec
Milena Krauze
Klaudia Śliwa
Aleksandra Kozera
Wojciech Pudełko
Sara Dziewiczkiewicz
Gabriela Rechulicz
Ewa Mazur
Jakub Trynda
Marta Bartnicka
Karolina Pleskacz
Julia Jadczyszyn
Ewelina Przednowek
Sandra Spasowicz
Julia Anastaziak
Aleksandra Kobielarz
Emilia Obirek
Aleksandra Latos
Róża Paszt
Anna Pilipiec
Scenografia i oświetlenie – Jerzy Wawrzyński
Realizacja dźwięku – Paweł Zakrzewski
Maria Kozyra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!