TOMASZÓW „Maciusiowe” co nieco

„Tańczyć każdy może…” prawda stara jak świat, o czym również przekonały się dzieci z Niepublicznego Językowo – Artystycznego Przedszkola „Król Maciuś Pierwszy” w Tomaszowie Lubelskim. Z  okazji Międzynarodowego Dnia Tańca – taniec właśnie zawładnął wszystkim i wszystkimi… W rytmach muzyki nowoczesnej, klasycznej, latynoskiej i bollywood dzieciaki dziarsko i rytmicznie wkroczyły  świat ruchu, dancingu i dobrej zabawy prezentując wybrane style. Gościnnie wystąpił pan Norbert (prowadzący w przedszkolu zajęcia  tańca nowoczesnego) wraz z kolegą,  którzy elektryzującym i wyskokowym krokiem wprawili młodą widownię w niemały zachwyt oraz chęć bycia panem Norbertem lub kolegą. Powszechne „wyginam śmiało ciało” udzieliło się również zumbowiczom przygotowanym przez panią Olę (prowadzącą zajęcia Zumby), których energia rozpierała mury przedszkola. Potem – swobodne disco, bo malutkie nogi ciągle rwały się do tańca. Kto wie? Wszystko przecież zaczyna się w przedszkolu, więc mamy nadzieję, że inspiracje taneczne zapoczątkują chęć sięgnięcia po więcej. Powodzenia mali tancerze. You can dance!
Jednak nie samym tańcem dziecko żyje …W ramach cyklu zajęć „Osiem Cudów Świata” młodzi adepci wiedzy i wrażeń wzięli aktywny udział w poznaniu „Wysp i Półwyspów”. W towarzystwie dwóch wilków morskich przemierzyli wody cumując u wybrzeży Półwyspu Helskiego, Hawajów i Madagaskaru. „Na miejscu” dowiedzieli się  o warunkach klimatycznych, roślinności, zwierzętach oraz zwyczajach  mieszkańców. Na koniec skarb – nie byle jaki – skarb korsarzy, złote monety, które dzieci własnoręcznie wydobyły z piasku – w tej sytuacji kinetycznego.
„Święta, święta biją dzwony…” donośnie zaśpiewali milusińscy z okazji Wielkanocy. W Maciusiu tego dnia odbył się poranek wielkanocny angażujący dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Jak przygotować tę uroczystość oraz jej istotę wyrazili scenkami rodzajowymi, wierszem, tańcem i piosenką. Wspólne „Jesteś Królem” przy akompaniamencie dyrektora – Pawła Kolasińskiego chwyciło za serce nie tylko występujących, ale również zaproszonych gości. Symboliczne dyngusowanie i wielkanocny zając, który całą uroczystość obserwował z ukrycia, nakreśliły humorystyczną stronę spotkania. Podzielenie się jajkiem, życzenia oraz odświętny obiad wprowadziły dzieci w iście wielkanocny nastrój. A zadowolony z całego przedsięwzięcia zając nie szczędził dzieciakom słodkości.
Miesiąc kwiecień to miesiąc szczególnie poświęcony dzieciom z autyzmem. Maciusiowe przedszkolaki zaangażowane w akcję Światowego Dnia Autyzmu w tym czasie zapoznały się z treściami dotyczącymi tego zaburzenia. W przedszkolu zorganizowano bowiem zajęcia tematyczne umożliwiające spotkanie z niektórymi trudności, z którymi borykają się osoby autystyczne ( na przykład chwytanie drobnych przedmiotów rękawicą kuchenną czy cięcie papieru w zaklejonych miejscowo okularach). Takie „wejście w rolę” uczy empatii i zrozumienia, pokazuje istotę bariery. Przedszkolacy wzięli również udział w obchodach Dnia Wiedzy Na Temat Autyzmu uczestnicząc w spotkaniu na Rynku Miejskim w Tomaszowie Lubelskim oraz przemarszu ulicami miasta.
– Kto ty jesteś?
– Polak mały! – odpowiedziały dzieci z dwóch najstarszych grup goszcząc w przedszkolu Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski w ramach VI edycji akcji „Polak mały – bo obywatel zaczyna się od przedszkola”. Pociechy ekspresyjnie deklamowały przygotowane treści, a śpiewająco podkreśliły podniosły charakter spotkania. Egzamin obywatelski zdany na sześć. Tak trzymać!
A my już myślimy, co przyniesie maj? Moc wrażeń, radości i to, co dzieciaki lubią najbardziej… niespodzianki!
Ewelina Pleskacz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!