TOMASZÓW W Maciusiowym Królestwie

Czas leci nieubłaganie, niedawno rozpoczynano nowy rok szkolny 2018/2019, a już wypoczęci pełni zapału rozpoczął się semestr letni.

W Maciusiowym Królestwie działo się jak zwykle bardzo wiele, było wesoło, aktywnie i bardzo atrakcyjnie. Chęć poznania tego, co ciekawe, zabawne oraz powakacyjna tęsknota za swoimi paniami i przedszkolem zgromadziła wszystkie przedszkolaki już pierwszego września. Tym samym otworzyliśmy nowy rok szkolny 2018/2019.
20 września jak co roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – tego dnia wrażeń, atrakcji oraz słodkich niespodzianek dla naszych przedszkolaków nie było końca. „Halo panie policjancie zapytać się chcemy, gdy coś złego zobaczymy gdzie dzwonić możemy…?” takie i inne pytania zadały dzieci podczas wrześniowego spotkania z pracownikami Powiatowej Komendy Policji w Tomaszowie Lubelskim. Policjanci opowiadali dzieciom m.in. o zasadach zachowania na jezdni, bezpieczeństwie, a także o tym jak należycie zachować się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Przedszkolaki poznały również „Gryfa ” – policyjną maskotkę .
Dzień Języków Obcych przywitał nas już 1 października – tego dnia w naszych grupach gościliśmy barwy Anglii, Niemiec, Rosji, Francji, Hiszpanii oraz Włoch. Przedszkolaki zaprezentowały tańce oraz zabawy charakterystyczne dla poszczególnych krajów. „Śmiech to zdrowie ? – wszyscy znamy to powiedzenie ,a w tym roku w naszym przedszkolu – 5 października obchodziliśmy Dzień Uśmiechu – tego dnia wszyscy przekonaliśmy się, że to powiedzenie to nie tylko metafora:)
W połowie października trzy najstarsze grupy wiekowe: „Misie”, „0A” oraz „0B” wybrały się do Teatru im. H.CH. Andersena w Lublinie, aby obejrzeć spektakl „Szewczyk Dratewka”. Sama wycieczka autokarem w gronie kolegów i koleżanek nastroiła przedszkolaków kulturowo i kulturalnie, emocji i wrażeń po drodze nie było końca:) Obycie z nowym miejscem, przedstawieniem teatralnym, bezpośredni kontakt z aktorem to nowe doświadczenie dla naszych przedszkolaków.
„Nauczyciel prowadzi za rękę, otwiera umysł, kształtuje przyszłość i dotyka serce …”- piękne słowa, które były motywem przewodnim podczas wzruszającego występu dwóch najstarszych grup 0A oraz 0B dedykowanym wszystkim dzieciom , dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom naszego przedszkola z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci podziękowały swoim małym, ale jak szczerym serduszkiem za każdy dzień pełen przygód , cierpliwość i trud włożony w ich edukację.
Tańcowała Jesień z Dynią to nasz coroczny bal, na którym zabaw tanecznych, konkurencji gimnastycznych i sprawnościowych nie było końca.
Książeczki, wszystkie dzieci uwielbiają je oglądać i słuchać ulubionych bajek. To one rozwijają naszą wyobraźnię , uczą. Ale …. właśnie jak powstaje książka?, skąd bierzemy papier? i co to jest maszyna do pisania ? Na te i inne pytania odpowiadały panie podczas cyklu zajęć Spotkanie ze Sztuką.
Dzień Pluszowego Misia, to kolejny wspaniały dzień w Królu Maciusiu tego dnia nasze sale wypełniały misie małe i duże te najbardziej przez dzieci lubiane.
Czas szybko leci i właśnie wizyta św. Mikołaja wprowadziła nas powoli w nastrój najbardziej wyczekiwanych świąt w roku. Elfy zabrały wszystkie dzieci do fabryki prezentów – pokazały dzieciom że prezenty to nie tylko wymarzone zabawki; wspaniałym prezentem mogą być również nasze dobre uczynki . Podczas wspólnej zabawy czekaliśmy z niecierpliwością na św. Mikołaja , który obdarował prezentami wszystkie grzeczne dzieci z maciusiowego królestwa.
W magiczny czas świąt wprowadziły nas dzieci z grupy Misie, które śpiewem, tańcem i słowem opowiedziały o najważniejszych tradycjach Świąt Bożego Narodzenia. Wspólne dzielenie się opłatkiem , uroczysty obiad wigilijny oraz kolędowanie przy rozświetlonej świątecznym blaskiem choince sprawiły, że określenie „Nasza wielka przedszkolna rodzina” nabrała głębszego sensu…
Radosne świętowanie dzieci z grupy Misie zakończyły udziałem w Powiatowym Konkursie Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych , w którym zajęły II miejsce. Jesteśmy z Was dumni !
„Razem zmieniajmy świat, razem pomagajmy innym” z takim przesłaniem dzieci z grupy 0A wzięły udział w koncercie charytatywnym „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę„, który odbył się w Tomaszowskim Domu Kultury. W styczniu podczas 27 finału Koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy program taneczno – wokalny zaprezentowały dzieci z grupy 0B. Pamiętajmy, że „…Jeden mały gest, a tak ważny jest, możesz komuś dać, to proste tylko – patrz!”
W tym roku w ramach współpracy z AIESEC Polska gościliśmy studentów z Brazylii i Indii. Nasi goście z zaciekawieniem opowiadali o zwyczajach, kulturze czy warunkach przyrodniczych panujących w swoich krajach. Brazylijska samba czy tańce indyjskie już nie są nam obce:)
„Najlepszych dziadków w świecie mam i kocham ich serduszkiem swoim małym…” takimi słowami nasze przedszkolaki wyrażały swoją miłość do babć i dziadków, którzy zajmują szczególne miejsce w życiu każdego z nas. Ze wzruszeniem i łzami w oczach dziadkowie podziwiali występy swoich wnucząt. Dzieci przedstawiły swoje umiejętności artystyczne podczas występów grupowych specjalnie dla naszych wyjątkowych gości. Semestr zimowy zakończyliśmy Bajkowym Balem Karnawałowym, który poprowadziły bohaterki naszych ukochanych bajek Anna, Kopciuszek oraz Czerwony Kapturek. Nauczycielki wcielając się w role naszych ulubionych bohaterów zabrały nas w magiczny i niesamowity świat bajki.
W pełnej gotowości z radością i uśmiechem na twarzy czekamy na to co przyniesie nam kolejny semestr. Pełni zapału i głową pełną pomysłów uroczyście informujemy, że rozpoczęliśmy nowy letni semestr roku szkolnego 2018/2019. Będzie się działo 🙂

KRÓL MACIUŚ DLA NIEPODLEGŁEJ

„11 listopada 1918 – zapamiętamy już na zawsze…! ”. A to wszystko za sprawą obchodów jakże ważnej dla naszej Ojczyzny 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przypadającą na miniony już 2018 rok, którą to mieliśmy zaszczyt przeżywać nie tylko wśród społeczności naszego przedszkola ale i po za nim.

Dbając o kultywowanie tradycji historycznej oraz rozwój idei patriotyzmu już u najmłodszych pokoleń, Przedszkole Król Maciuś Pierwszy wzięło czynny udział w uroczystościach upamiętniających tą okrągłą i jakże długoletnią rocznicę. Nie tylko „starszaki” ale i najmłodsze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i dumą udowodniły jak być prawdziwym Polakiem, pokazując wielu rówieśnikom godny wzór do naśladowania.

Nasze obchody trwały kilka dni, kiedy to już z początkiem listopada w każdej z grup poruszone zostały  tematy wprowadzające w sens zbliżającej się rocznicy. Pogadanki, legendy, nauka połączona z zabawą związana z historią Polski i jej symbolami narodowymi, zaowocowały pięknymi pracami plastycznymi widniejącymi na korytarzach placówki. Następnie 8 i 9 listopada rozpoczęły się już kluczowe uroczystości, kiedy to grupa 0”B” pod opieką Barbary Gozdek i Beaty Miedziak oraz pięciolatki z grupy „Misie” z panią Magdaleną Bednarz i Paulą Chlebicką przygotowały na tę okoliczność prawdziwą lekcję historii, zaprezentowaną najpierw dla wychowanków Przedszkola Król Maciuś a następnie 9 listopada na deskach Tomaszowskiego Domu Kultury. Wspomniana lekcja historii była niezwykle wzruszającą częścią jakże doniosłego koncertu „Mali Patrioci dla Niepodległej” , w którym to brały udział dzieci ze wszystkich tomaszowskich przedszkoli. Zarówno przygotowana część słowno- muzyczna jak i artystyczna pantomima wywołała wśród publiczności niebywałe emocje, czego dowodem były jakże miłe dla nas głośne owacje. Ta „krótka podróż do przeszłości” będąca celem przewodnim występu, ukazała losy i dzieje Polski, przenosząc nie tylko występujące dzieci ale i każdego z widzów do najważniejszych momentów w dziejach naszego kraju. Wybrane zaś utwory muzyczne wykonywane przez przedszkolaków z Króla Maciusia dobitnej nakreśliły znaczenie niepodległości oraz miłości do naszej kochanej, wolnej Polski- polskiego domu, szkoły, języka. Tego dnia również cała społeczność naszego Przedszkola wzięła udział w akcji  „Rekord dla Niepodległej”, w której wraz z uczniami w całej Polsce o godz. 11.11 odśpiewaliśmy czterozwrotkowy hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego.

Jesteśmy niezwykle dumni i bardzo się cieszymy się z udziału w każdej z tych akcji, zarówno występach na terenie przedszkola jak i w TDK, czy też zorganizowanej przez MEN, gdyż mogliśmy w ten sposób udowodnić  jak bardzo chcemy być Polką i Polakiem. Szczególnie ogromną satysfakcję budzą podopieczni naszej placówki, którzy pokazali prawdziwą postawę Małego Patrioty. Oby przyszłe lata owocowały dalszymi takimi osiągnięciami, a pamięć o bohaterach, dziejach Polski i ukazana lekcja historii nie znikła nigdy z serc naszych najmłodszych wychowanków. I jak mówią słowa piosenki: „Co to jest niepodległość- teraz wiemy już na pewno!”

Barbara Gozdek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!