TOMASZÓW Zima w mieście

Przed nami drugi tydzień wakacji zimowych. Pogoda dopisuje, choć właśnie zaczyna się odwilż. Miejmy nadzieję, że zima jeszcze nas nie opuści.
Ferie spędzić można w mieście, jak co roku wiele atrakcji zaproponuje Tomaszowski Dom Kultury, szkoły czy miejska biblioteka. Podpowiadamy, co mogą zrobić aktywne osoby lubiące na przykład ruch na świeżym powietrzu.
W szczególności zaproponować trzeba trasy narciarskie na Siwej Dolinie. Dla narciarzy to niewątpliwie jedna z większych atrakcji na Roztoczu. Tomaszów to stolica narciarstwa biegowego województwa lubelskiego. Tomaszowskie trasy mierzą łącznie około15 kilometrów, jest gdzie pojeździć. Na Siwej Dolinie znajduje się kilka szlaków o różnym stopniu trudności. Tak naprawdę na biegówkach poszusować może każdy, amator jak i wprawiony sportowiec. Wszystkie trasy są bardzo dobrze przygotowane, a co ważne są bezpłatne, oznakowane (kolorami), a dodatkowo – wieczorem oświetlone. Trasy dostosowane są do różnych technik jazdy, a także są naśnieżane, wyznaczono 6 tras o długościach od 1 do 5 km. Ponadto trasa o długości 1200 metrów jest w pełni oświetlona (do godz. 22.00). A więc z biegowych tras korzystać można nie tylko w dzień, to dobra wiadomość w szczególności da tych, którzy pracują.
Leśne wzniesienia i pagórki na Siwej Dolinie sięgają 275 i 305 m n.p.m., dlatego też na tym terenie poszaleją nie tylko narciarze, ale także na przykład saneczkarze. Siwa Dolina od lat słynie z najlepiej ukształtowanej góry, po której staczać się można na sankach. Przychodzą, przyjeżdżają tam całe rodziny, a nawet klasy, bowiem w okresie zimowym wiele szkół korzysta ze stoku. Uczniowie w ramach lekcji wychowania fizycznego jeżdżą na sankach. To dobra alternatywa dla zadań wykonywanych w sali gimnastycznej, na stoku dzieci się dotleniają, mają sporo ruchu i mogą się ze sobą fajnie integrować. Na Siwej Dolinie nierzadko spotkać można także amatorów jazdy na workach wypełnionych sianem.
Trasy narciarskie są z roku na rok ulepszane. Z inicjatywy środowiska narciarskiego od kilku lat rozbudowywana jest infrastruktura sportów zimowych, trasy są poprawiane, poprawiane, ulepszane, wydłużane. W związku z poprawą warunków jazdy i użytecznością tras wybudowano wodociąg wysokociśnieniowy, zakupiono armatki czy ratrak.
Spowodowało to, że kiedy śniegu jest mało można go wyprodukować. Ponadto dzięki współpracy z Nadleśnictwem Tomaszów trasy co raz są lepiej przygotowywane i opracowywane. Siwa Dolina jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc na Roztoczu Środkowym. Jednak wieści o niej dobiegły już dużo dalej, przyjeżdżają tutaj nie tylko mieszkańcy pobliskiego Lubaczowa, czy Zamościa, odwiedzają nas mieszkańcy np. Lublina, a dzięki imprezom sportowym jakie organizowane są zimą w Tomaszowie słychać o nas w całej Polsce. Tutaj jeżdżą przyszli mistrzowie, a talentów narciarskich z roku na rok jest coraz więcej. To na trasach Siwej Doliny wychowywali się i zgłębiali swoją wiedzę sportową Małgorzata Żółkiewska, Szymon Sikora czy będąca obecnie w rewelacyjnej formie Monika Skinder. W Tomaszowie organizowane są ogólnopolskie wydarzenia takie jak Bieg na Igrzyska, a także mający wieloletnią tradycję Bieg Hetmański. Na Siwą Dolinę ściągają już nie tylko sportowcy z Polski, coraz chętniej z naszych tras korzystają także obywatele Ukrainy.
W Tomaszowie bije rekordy popularności otwarte w zeszłym sezonie sztuczne lodowisko (zlokalizowane przy Tomaszowskim Domu Kultury, administratorem obiektu jest OSiR).
Przy domu kultury funkcjonuje także wypożyczalnia łyżew, korzystnie z tafli jest bezpłatne, za łyżwy trzeba zapłacić. Z lodowiska korzystają całe rodziny, oraz uczniowie szkół z terenu całego powiatu tomaszowskiego. Polecamy aktywne spędzenie ferii.
tekst i fot. MagMa (na zdjęciu Siwa Dolina)

Siwa Dolina

 

Komentarzy na temat “TOMASZÓW Zima w mieście

  • Styczeń 23, 2017 at 8:28 am
    Permalink

    Z okzji Dnia Babci i Dziadka w Kościele parafialnym w Rzeplinie odbył się koncert Dariusza Tokarzewskiego z zamojskiej grupy VOX który zaprezentował najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki organizatorem koncertu był ks.proboszcz Grzegorz Hałas

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!