ZUS Doradcy emerytalni oblegani

Wsparcie doradców emerytalnych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych cieszy się ogromną popularnością. Na razie są w Zabrzu i Warszawie, gdzie ZUS testuje nową usługę. Czy w województwie lubelskim sprawdzą się tak samo? Przekonamy się w lipcu.
Tylko w ciągu pierwszych siedmiu dni z usług trzynastu doradców emerytalnych skorzystało prawie 2,2 tys. osób. Co czwarta z nich otrzymała wyliczenie wysokości przyszłej emerytury. Na razie doradców emerytalnych testują klienci Oddziału ZUS w Zabrzu i II Oddziału ZUS w Warszawie. Ale od lipca pojawią się w całym kraju. Będzie ich w sumie prawie sześciuset, w tym 26 w województwie lubelskim. To doświadczeni pracownicy instytucji z ogromną wiedzą o emeryturach.
Doradcy są wsparciem dla osób, które w ciągu najbliższego roku skorzystają z obniżenia wieku emerytalnego. Od października będzie on wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Doradcy informują o dokumentach niezbędnych do uzyskania emerytury, wyjaśniają, jak wylicza się jej wysokość. W oparciu o dane z konta w ZUS prognozują również wysokość świadczenia konkretnego klienta w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej. A to pomaga mu zdecydować, kiedy przejście na emeryturę będzie dla niego bardziej opłacalne.
Klienci, którzy już skorzystali z usług doradców, pytali ich najczęściej o to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę, kiedy złożyć wniosek i czy do przyznania świadczenia trzeba mieć konkretny staż pracy. Część przyznawała, że zamierza popracować rok lub nawet kilka lat dłużej.
Klienci wypełnili ankiety o nowej usłudze. Większość oceniła ją bardzo pozytywnie. Niektórzy sugerują, że doradców powinno być jeszcze więcej.

Małgorzata Korba
regionalny rzecznik ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!