Info

INFO Nowa funkcja aplikacji STOP COVID: ostrzeż w Europie

Polska aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe wysyłająca powiadomienia o kontakcie z koronawirusem współdziała już z innymi europejskimi aplikacjami tego typu. Co to znaczy dla użytkowników i jak to możliwe?

– Nad interoperacyjnością, bo o niej mowa, pracowaliśmy z Komisją Europejską (KE) od kilku miesięcy. Udało się. Polska jest ósmym państwem Unii Europejskiej, które ze swoją aplikacją dołączyło do stworzonej przez KE Bramy Federacyjnej (EFGS) – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Dzięki temu użytkownicy STOP COVID – ProteGO Safe mogą wysłać powiadomienia o możliwym narażeniu na kontakt z koronawirusem do użytkowników aplikacji innych państw UE i jednocześnie otrzymać powiadomienia od nich – dodaje.

Stop Covid w UE

To może od początku – większość krajów Unii Europejskiej (i nie tylko), chcąc zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, stworzyło i udostępniło obywatelom oficjalne aplikacje powiadamiające o kontakcie z nim.

Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy – COVID Tracker, Włosi – Immuni, Łotysze – Apturi Covid, Duńczycy – Smitte|stop, Chorwaci – Stop COVID-19. My mamy – STOP COVID – ProteGO Safe.

Z apek korzystają lub nad nimi pracują też m.in. Czesi, Holendrzy, Cypryjczycy, Austriacy, Portugalczycy, Finowie, Litwini, Słoweńcy i Norwegowie.

Wszystkie te aplikacje mają jeden podstawowy cel: powiadamiają obywateli danego kraju, w którym zostały wydane, o kontakcie z koronawirusem. Wszystkie też bazują na tych samych mechanizmach i technologiach oraz powstały we współpracy z Komisją Europejską. 

Czym jest więc interoperacyjność? Najlepiej opisać to na przykładzie.

Wyobraźmy sobie sytuację, że wyjeżdżamy do Niemiec (np. w celach zawodowych). Nasz pobyt potrwa ponad dwa tygodnie, po którym to czasie wrócimy do kraju. W Polsce korzystaliśmy z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Czy na czas pobytu powinniśmy pobrać niemiecką, identyczną aplikację Corona-Warn-App?

Jeszcze kilka dni temu byłby to być może pomysł wart rozważenia. Dziś jest już jednak inaczej.

Bez granic

Wyjeżdżając do Niemiec (ale także do Irlandii, Włoch, Hiszpanii, Łotwy, Danii, Chorwacji) nie musimy instalować lokalnych aplikacji powiadamiających o kontakcie z koronawirusem. Wystarczy nam STOP COVID – ProteGO Safe i jej nowa funkcja Ostrzeż w Europie.

Dzięki niej, jeśli za granicą będziemy mieli kontakt z osobą, która po spotkaniu z nami zachoruje i uruchomi w swojej aplikacji system powiadomień – dostaniemy ostrzeżenie w polskiej apce. To działa w obie strony. Nasze powiadomienie trafi też do użytkowników innych europejskich aplikacji.

Opisując to mniej obrazowo, ale bardziej profesjonalnie – Ostrzeż w Europie umożliwia wymianę zaszyfrowanych kluczy (generowane losowo, okresowe i alfanumeryczne ciągi znaków zawierające anonimowe informacje inicjujące proces analizy narażenia na zakażenie koronawirusem) pomiędzy aplikacjami, które współpracują ze sobą w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19.

Co ważne, to rozwiązanie, które – podobnie jak cała nasza aplikacja – szanuje prywatność użytkowników i chroni ich dane osobowe. Wyrażając zgodę na uruchomienie nowej funkcjonalności – nie udostępniają informacji o odwiedzonych miejscach, czy swoim położeniu.

Europejska brama

Interoperacyjność jest możliwa dzięki rozwiązaniu stworzonemu i utrzymywanemu przez Komisję Europejską – Bramie Federacyjnej (EFGS). To brama sieciowa, która służy do odbierania, przechowywania i udostępniania kluczy między serwerami wewnętrznymi państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polska jest ósmym krajem, który podłączył się do EFGS. Przed nami zrobiły to tylko Niemcy, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Łotwa, Dania i Chorwacja. Państwa, które są w trakcie przyłączania lub planują przyłączenie to Czechy, Holandia, Cypr, Austria, Portugalia, Finlandia, Litwa, Słowenia i Norwegia.

Korzystanie z funkcji Ostrzeż w Europie nie jest obowiązkowe. Użytkownik może, ale nie musi wyrazić na to zgody. 

Z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe korzysta już niemal 1,6 miliona Polaków. System powiadomień uruchomiło do tej pory 1737 użytkowników.

Aplikacja jest dobrowolna i bezpieczna. Szanuje prywatność użytkowników i chroni ich dane. Nie śledzi lokalizacji, ani nie ma dostępu do jakichkolwiek plików czy informacji przechowywanych w telefonie. Potwierdzeniem tego jest współpraca z Komisją Europejską, której standardy spełnia nasza apka.

Razem możemy zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa! Pobierz STOP COVID – ProteGO Safe już dziś. Znajdziesz ją w sklepach Google Play lub AppStore.

Jak działa STOP COVID – ProteGO Safe? – obejrzyj spot.

Więcej informacji na www.gov.pl/stopcovid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *