Co gdzie kiedy ?Kultura i Sztuka

ZAMOŚĆ Zakończyły się 28. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”

Kolejne 28. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm za nami. Był  to cenny czas oglądania filmów z przesłaniem oraz rozmów i spotkań, które pomagają odnaleźć wartości, łączące ludzi, niezależnie od wyznawanej wiary, środowiska czy kraju, w którym się żyje. Myślą przewodną 28. edycji Sacrofilmu było poszukiwanie piękna, dobra i prawdy w drodze do Jednego Ojca. Przegląd odbył się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 18-22.02.2024.

W wydarzeniu wzięło udział 1000 widzów. Wśród zaproszonych gości byli: Krzysztof Zanussi, który w tym roku obchodził jubileusz 25 lat obecności na Sacrofilmie, a także swoje 85 urodziny; filmoznawcy: ks. prof. Marek Lis oraz o. dr Marek Kotyński; ukraiński reżyser Vlad Robsky, prelegent Tomasz Hanejko – kierownik Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu oraz przedstawiciele festiwali religijnych: Arnaldo Casali i Beata Goleńska z Popli e Religioni w Terni (Włochy) oraz Anna Karapetyan – Festiwal Fresco w Erywaniu (Armenia). 

W repertuarze 28. Sacrofilmu znalazło się aż 10 różnorodnych propozycji filmowych, w tym rekolekcje filmowe dla dzieci z udziałem zespołu dziecięcego Promyczki Dobra z Nowego Sącza. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JE Ks. Bp Marian Rojek Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamość, prof. Krzysztof Zanussi. Organizatorami 28. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach. Wydarzenie współfinansowano ze środków: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Gminy Ulhówek, Gminy Zamość, Starostwa Powiatowego w Zamościu, Rodzinnej Pasieki Liseckich „Dary Pszczół”, Euro-Car Zamość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *