BEŁŻEC 77. rocznica pierwszych deportacji Żydów do obozu zagłady

77 lat temu, 17 marca 1942 roku Niemcy nazistowskie, deportacjami z Lublina i Lwowa do obozu zagłady w Bełżcu, rozpoczęły fizyczną eksterminację Żydów zamieszkujących Generalne Gubernatorstwo. Deportacje te stanowiły początek „Aktion Reinhardt”. Około 2 miliony ofiar tej ludobójczej operacji upamiętniono w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu.

Uroczystości rozpoczną się w poniedziałek 18 marca o godzinie 12.00 w sali projekcyjnej muzeum odsłonięciem wystawy czasowej pt. Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę”. Została ona przygotowana przez pracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Celem wystawy jest przypomnienie postaci wybitnego działacza żydowskiego „Bundu”, członka Rady Narodowej przy rządzie emigracyjnym Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie Szmula Zygielbojma. Informował on świat o tragicznym losie polskich Żydów pod niemiecką okupacją. Na znak protestu przeciwko obojętności świata wobec Zagłady w maju 1943 roku popełnił samobójstwo.

Po zapoznaniu przybyłych z wystawą zaprezentowany zostanie montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bełżcu. Zwieńczeniem uroczystości będzie modlitwa za ofiary obozu, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w Niszy Ohel na terenie pomnika.

mat. nadesłany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!