EDUKACJA Wsparcie dla szkół – wideokonferencja z udziałem Prezydenta RP

Zwiększamy kwotę środków unijnych na zakup sprzętu i dostępu do internetu dla uczniów i nauczycieli do 186 milionów złotych. O szczegółach naszego projektu minister Marek Zagórski opowiedział dziś w trakcie wideokonferencji z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy.

Szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – zależy nam, aby uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki. Od najbliższej środy samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na i za jego zakup.

Od 35 do 100 tysięcy złotych

Nabór wniosków rusza w środę – 1 kwietnia, ale już dziś możemy zdradzić nieco więcej szczegółów. Przede wszystkim kwoty dofinansowania na jakie mogą liczyć samorządy.

– Powiązaliśmy je z liczbą uczniów w danym samorządzie. Minimalna kwota zwrotu, jaką może otrzymać samorząd to 35 tysięcy, maksymalna – 100 tysięcy złotych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by samorządy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów – dodaje szef MC.

Jak będzie wyglądała procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina i powiat. Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Na zakupy

Samorządy z zakupami nie muszą czekać do środy. Mogą je już robić. Co więcej, jeśli sprzęt kupiły po 16 marca – także mogą liczyć na zwrot pieniędzy.

Wnioski będzie przyjmowało Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).

– Wszystkim nam zależy, aby niezbędny do zdalnego nauczania sprzęt możliwie najszybciej trafił do najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli – powiedział w trakcie rozmowy Prezydent RP Andrzej Duda.

W zdalnym spotkaniu wzięli też udział ministrowie edukacji – Dariusz Piontkowski oraz nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin.

Wszelkie pytania dotyczące projektu można kierować na adres mailowy zdalnaszkola@cppc.gov.pl

Na stronie CPPC znajdziecie też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na ten temat.

Więcej informacji: https://cppc.gov.pl/zdalna-szkola

info. Wydział Komunikacji Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.