GRANICA Ciekawostki kwietniowe

W kwietniu 2021 r. funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na wschodnim odcinku granicy ujawnilim.in. papierosy oraz niezgłoszoną gotówkę. Podczas kontroli wewnątrz kraju funkcjonariusze zabezpieczyli natomiast automaty oraz zlikwidowali domową wytwórnię papierosów.  

 Ujawnienia na granicy

 Papierosy 

 W kwietniu2021 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt blisko115 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 1,6 mln zł. 

Dla przykładu, w wyniku zaledwie dwóch kontroli pociągów towarowych relacji Brześć – Małaszewicze, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Terespolu wraz z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili łącznie 5,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. W obu przypadkach kontrabanda ukryta były pod warstwą deklarowanego towaru w postaci drewnianej zrębki. Wartość rynkowa ujawnionych papierosów to ok. 77 tys. zł.

Również w Oddziale Celnym w Hrubieszowie, dzięki wspólnym działaniom, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej udaremnili przemyt nielegalnych papierosów. I także tym razem papierosy ukryte były w jednym z wagonów składu towarowego wiozącym drewnianą zrębkę. Łącznie funkcjonariusze ujawnili ponad 2,1 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej ponad 30 tys. zł.

Z kolei w Oddziale Celnym w Koroszczynie funkcjonariusze poddali kontroli pojazd ciężarowy wjeżdżający z Białorusi, który zgodnie z deklaracją miał być pusty. Okazało się jednak, że nie jest zupełnie pusty. Dzięki wskazaniu przez psa służbowego funkcjonariusze ujawnili w agregacie naczepy ponad 1,7 paczek papierosów. Do próby przemytu przyznał się kierowca. Mężczyzna złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i wpłacił tytułem kary grzywny 18,5 tys. zł.

Niezgłoszona gotówka

Znaczną ilość gotówki ujawnili w bagażu jednego z pasażerów autokaru funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem. 32-letni mężczyzna posiadał ponad 59 tys. zł oraz blisko 5,2 tys. ukraińskich hrywien. Za niezgłoszenie do kontroli posiadanej gotówki podróżny został ukarany mandatem w wysokości 2 tys. zł.

Również w Oddziale Celnym Drogowym w Dorohusku funkcjonariusze ujawnili niezgłoszoną gotówkę. 10 tys. euro, 4,2 tys. zł oraz blisko 500 hrywien ukryła w bagażu obywatelka Ukrainy podróżująca samochodem osobowym.  Podobnie jak w poprzednim przypadku, i tu także funkcjonariusze ukarali kobietę mandatem w kwocie 2 tys. zł.

Inne ciekawe ujawnienia

 Nietypowy przemyt udaremnili funkcjonariusze Oddziału Celnego w Koroszczynie. W jednym z kontrolowanych pojazdów ujawnili, ukryty w kabinie kierowcy, niezgłoszony do kontroli sprzęt do flyboardingu o wartości ok. 10 tys. zł. 36-letni obywatel Białorusi, który próbował wwieźć towar bez zgłoszenia, został ukarany mandatemi wraz z towarem zawrócony na Białoruś.

Kontrole wewnątrz kraju

 Walka z hazardem 

 Funkcjonariusze lubelskiej KAS w wyniku prowadzonych w kwietniu2021 r. działań kontrolnych ukierunkowanych na walkę z nielegalnym hazardemzatrzymali 41 urządzeń do gier hazardowych. Funkcjonariusze zatrzymali również gotówkę w kwocie ponad 6 tys. zł przeznaczoną do wypłaty ewentualnych wygranych oraz dokumentację związaną z prowadzeniem tej działalności.

W jednym z lokali na terenie Ryk,oprócz nielegalnych urządzeń, funkcjonariusze ujawnili również narkotyki – 93 porcje metaamfetaminy o wadze blisko 74 g. Mężczyzna obsługujący lokal został zatrzymany i przekazany policji.   

Działania kontrolne prowadzone były m.in. w Lublinie, Chełmie, Puławach, Dęblinie, Parczewie i Rykach.  Podczas kilku kontroli funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej wspomagali funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji. 

 

Domowa produkcja papierosów

W ostatnich dniach kwietnia funkcjonariusze Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Białej Podlaskiej prowadzili wspólną akcję z funkcjonariuszami włodawskiej policji. W wyniku przeszukania jednej z posesji na terenie Włodawy mundurowi natrafili na małą wytwórnię papierosów. Na miejscu zabezpieczyli m.in. maszynkę do nabijania, krajankę tytoniową, ponad 3,4 tys. sztuk gotowych papierosów oraz 328 pustych pudełek po papierosach różnych marek.

Zatrzymany w sprawie 60-letni mężczyzna usłyszał zarzut nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych za co grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dalsze czynności w sprawie prowadzi policja.

 

Michał Deruś/rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.