HREBENNE Monety, medale, odznaczenia

Prawie 2,5 tys. monet, 140 banknotów, ponad 500 medali i odznaczeń, a także 3 maski gazowe oraz bagnet zajęli funkcjonariusze KAS w trakcie kontroli na przejściu granicznym w Hrebennem.

Przedmioty o charakterze muzealnym i kolekcjonerskim funkcjonariusze znaleźli w bagażach trzech obywateli Ukrainy – pasażerów ukraińskiego autokaru jadącego do Polski. Mężczyźni nie zgłosili kolekcji przy kontroli celno-skarbowej, mimo że taki obowiązek wynika z przepisów regulujących zasady przewozu towarów przez granicę.

Większość monet pochodzi z I połowy XX w., niemniej w numizmatycznej kolekcji znajdują się też m.in. ruble z początku XIX w.

Najbardziej pokaźne zbiory funkcjonariusze KAS znaleźli w rzeczach należących do 42-latka. Mężczyzna ukrył w swym bagażu blisko 2150 różnych monet, w tym z czasów ZSRR, 140 polskich i zagranicznych banknotów o różnych nominałach, prawie 480 okolicznościowych medali i odznaczeń, a dodatkowo 3 maski przeciwgazowe i bagnet. Funkcjonariusze wszczęli przeciwko obywatelowi Ukrainy postępowanie karne skarbowe, zajmując na poczet grożącej mu kary 300 złotych.

Kolejne 210 monet oraz 18 medali i odznaczeń funkcjonariusze znaleźli w bagażu 47-latka. Jemu również grozi kara za przemyt, na poczet której wpłacił 200 złotych.

W rzeczach należących do 44-latka znajdowało się natomiast 114 monet oraz 24 medale i odznaczenia. On także, podobnie jak jego rodacy, musiał pozostawić kolekcję na granicy i wpłacić na poczet grożącej mu kary grzywny 200 złotych.

Poproszeni o wyjaśnienia cudzoziemcy przyznali, że przedmioty są ich własnością. Nie wyjaśnili natomiast dlaczego nie zgłosili ich przy kontroli celno-skarbowej i w jakim celu przywozili je do Polski.

Wyceny kolekcji dokona rzeczoznawca.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.