INFO 8 mld zł już na kontach samorządów

Wszystkie samorządy w Polsce otrzymały dziś 8 mld zł.
To dodatkowe pieniądze dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) podzielone algorytmem opartym na obiektywnych danych.
Pieniądze te samorządy będą mogły wydać na co chcą, zgodnie ze swoimi potrzebami – czy to na działania bieżące czy np. na inwestycje.
Szczegółowe informacje dotyczące podziału środków JST otrzymały 29 października br. „Na konta wszystkich jednostek samorządu terytorialnego trafiły dziś dodatkowe środki w kwocie 8 mld zł. Pieniądze te będą dodatkowym wsparciem dla samorządów. Dzięki nim w przyszłym roku samorządy nie odczują zmian związanych z historyczną obniżką podatków, które wprowadził Polski Ład. Uwzględniając powyższe zasilenie w 2022 r. samorządy nie będą miały mniejszych dochodów niż same sobie prognozowały” – podkreśla wiceminister finansów Sebastian Skuza.
8 mld zł to wsparcie od państwa, będące uzupełnieniem subwencji ogólnej. Podział środków na poszczególne JST uwzględniał, oprócz wysokości dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT planowanych na 2022 r., również ich poziom zamożności ustalony na rok 2022 r.
Więcej informacji o 8 mld zł dla JST: Finanse samorządów w 2022 r. – zestawienie dochodów.
Więcej informacji o rządowym wsparciu dla JST: Samorządy nie stracą na Polskim Ładzie. Ustawa z podpisem prezydenta .

Michał Deruś/rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.