INFO Cyfrowe półrocze 2020

Przez ostatnie pół roku Polacy codziennie zakładali średnio 14 tysięcy nowych profili zaufanych, online wysyłali do urzędów 2401 pism ogólnych i przez internet zgłaszali narodziny 359 dzieci. e-Polak potrafi!

Z roku na rok rośnie zainteresowanie usługami e-administracji. Jednak ostatnie półrocze jest rekordowe. Polacy przekonali się do cyfryzacji – i nie chodzi tylko o marzec i kwiecień, kiedy dostęp do urzędów był utrudniony. To już trend.

Po pierwsze profil

– Najlepszym wyznacznikiem rosnącego zainteresowania e-usługami jest popularność profilu zaufanego (PZ), który potwierdza naszą tożsamość w internecie, a tym samym otwiera drogę do korzystania z e-administracji – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tylko od stycznia do końca czerwca Polacy założyli 2 601 922 nowych profili zaufanych. To niemal pół miliona więcej niż przez cały ubiegły rok i niemal 1,4 miliona więcej niż w całym 2018 roku – dodaje szef MC.

Gdybyśmy ten wynik porównali do jeszcze wcześniejszych lat – różnica byłaby jeszcze większa.

Najwięcej profili zaufanych – 602 739 – Polacy założyli w kwietniu. Miesiąc wcześniej – w marcu – przybyło 528 351 nowych właścicieli PZ. W czerwcu do tego grona dołączyło kolejnych 427 377 osób.

Ostatnie pół roku trwało dokładnie 182 dni, a to oznacza, że codziennie Polacy zakładali średnio 14 296 nowych PZ.

W sumie z profilu zaufanego korzysta dziś już 7,3 miliona Polaków.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany – obejrzyj instruktaż.

Ogólne i ulubione

– Inna e-usługa, którą liczymy w setkach tysięcy, to pismo ogólne. Dzięki niemu możemy zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy. Oczywiście bez wychodzenia z domu. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy wysłali online do urzędów 618 988 pism ogólnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Najwięcej – 138 880 – w kwietniu. 134 064 – w czerwcu, a w maju – 129 292.

Szybki rachunek i już wiemy, że przez ostatnie pół roku, dziennie do skrzynek urzędów dziennie trafiało średnio 2401 takich elektronicznych pism.

Ogólnie, to bardzo proste. Poznaj pismo ogólne i korzystaj! #ePolakpotrafi – obejrzyj instruktaż.

Świetnie radzi też sobie jedna z naszych najnowszych e-usług, umożliwiająca zgłoszenie online zbycia lub nabycia pojazdu. Jej ulepszoną wersję opublikowaliśmy 15 stycznia. Od tego czasu do końca czerwca skorzystano z niej 247 946 razy. Co oznacza średnią dzienną na poziomie 1362 zgłoszeń.

W tym przypadku tej e-usługi Polacy najczęściej korzystali z niej w czerwcu – 54 025 razy. W marcu – 52 841, a w maju – 51 026 razy.

Skorzystaj z e-usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu.

Bez kolejki po dokumenty

147 732 osoby w ostatnim półroczu złożyły online wniosek o nowy dowód osobisty. W tym przypadku – najlepszym miesiącem był czerwiec, kiedy z tej e-usługi skorzystało 32 744 Polaków. Miesiąc wcześniej – w maju – 31 576 osób. Najmniej elektronicznych wniosków o dowód złożono w lutym. Wtedy zrobiło to 15 634 osoby.

Skorzystaj z e-usługi: Uzyskaj dowód osobisty.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet złożyć wniosek o dowód osobisty – obejrzyj instruktaż.

Przez internet nie tylko możemy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, ale i zgłosić utratę dokumentu tożsamości. Z tej możliwości od początku stycznia do końca czerwca skorzystało 19 469 Polaków. Najwięcej w czerwcu – 4120.

Skorzystaj z e-usługi: Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód.

Jeśli jesteśmy już przy dokumentach, to teraz czas na odpisy aktów stanu cywilnego. Tak, o nie także można zawnioskować online. Co więcej, można je tą drogą zdobyć od ręki.

Przez ostatnie sześć miesięcy Polacy 77 419 razy wnioskowali online o odpisy aktów stanu cywilnego. Najczęściej – 20 577 razy – w maju. W czerwcu z naszej e-usługi skorzystali 18 019 razy, a w kwietniu – 17 282.

Skorzystaj z e-usługi Uzyskaj online odpis aktu stanu cywilnego.

Cyfrowa stabilizacja

Przez internet coraz chętniej również meldujemy się i wymeldowujemy. Zainteresowanie tą e-usługą stale rośnie. W styczniu Polacy skorzystali z niej 6651 razy, a w kwietniu już 22 438 razy. W sumie w ostatnim półroczu Polacy online meldowali się i wymeldowywali 84 654 razy.

Jeśli jesteśmy przy życiowej stabilizacji to musimy wspomnieć o innej e-usłudze z nią związanej. Możliwość zgłoszenia online narodzin dziecka jest coraz bardziej popularna! W pierwszych sześciu miesiącach tego roku tą drogą zgłoszono narodziny 65 444 dzieci. Najwięcej maluchów zgłoszono w kwietniu – 17 231, w maju – 14 906, a w czerwcu – 13 285. Dla porównania – w styczniu rodzice online zgłosili narodziny 4827 dzieci, a w lutym – 4024.

Dzięki naszej e-usłudze – bez wychodzenia z domu – można nie tylko zgłosić narodziny nowego członka rodziny, ale także zameldować go i zawnioskować o nadanie mu numeru PESEL.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka – obejrzyj instruktaż.

– To tylko część z coraz większego pakietu e-usług, który oferujemy Polakom. Przez internet można sprawdzać punkty karne, historię pojazdu, czy wnioskować o dofinansowanie w programie Mój Prąd. Każda z tych e-usług zyskała na popularności – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Rosnące zainteresowanie i zaufanie Polaków do e-administracji to nie tylko potrzeba chwili. To trend, który – mamy nadzieję – zostanie z nami na stałe – dodaje szef MC.

Wydział Komunikacji

Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.