INFO Jeszcze więcej cudzoziemców pracuje w regionie

Stale rośnie liczba obcokrajowców pracujących legalnie w województwie lubelskim. Na koniec października w rejestrze ZUS w regionie było ponad 27,7 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych.

To o niemal 1,6 tys. osób więcej niż pod koniec wakacji. Przybywa przede wszystkim obywateli Ukrainy. Stanowią 64 procent z wszystkich ubezpieczonych z obcym paszportem w naszym regionie. Na koniec października było ich już ponad 17,6 tys. Na drugim miejscu niezmiennie Białorusini, których liczba wzrosła do niemal 7,1 tys. Początek tego rankingu uzupełnia 470 obywateli Rosji i 321 obywateli Gruzji. W sumie w rejestrze lubelskiego ZUS jest przynajmniej po kilku ubezpieczonych z ponad 70 państw.

Nadal większość cudzoziemców (około 62 procent) pracuje na umowę o pracę. Grupa pracowników od wakacji zwiększyła się o przeszło osiemset osób. Wzrost notujemy także wśród obcokrajowców na umowach-zleceniach. W zasadzie bez zmian pozostaje natomiast liczba cudzoziemców wykonujących własną działalność gospodarczą.

W skali całego kraju liczba obcokrajowców z ubezpieczeniem społecznym w ZUS wynosiła na koniec października prawie 872 tys. Jeżeli w kolejnych miesiącach utrzyma się tegoroczne tempo wzrostu, to w drugiej połowie przyszłego roku w rejestrach ZUS będzie już milion cudzoziemców.

Dane dla Oddziału ZUS w Biłgoraju (w tym obszar Chełma, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Hrubieszowa, Krasnegostawu, Włodawy, Janowa Lubelskiego) na koniec października 2021:

liczba cudzoziemców z ubezpieczeniem społecznym w Oddziale ZUS w Biłgoraju

 

w tym obywatele:

4,3 tys.

(od końca wakacji wzrosła o ok. 200 osób)

Ukrainy

3740

Białorusi

189

Gruzji

47

Rosji

45

 Małgorzata Korba/rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.