INFO Od 15 lutego przekierowanie numeru alarmowego

15 lutego 2021 r. nastąpi przekierowanie dla obszaru powiatu tomaszowskiego numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach pilotażowego programu dla pierwszych dwóch województw na terenie kraju: lubelskiego i podlaskiego.
Dla mieszkańców powiatu tomaszowskiego nie wiąże się to z żadnymi utrudnieniami, przekierowanie nastąpi automatycznie. Po wybraniu numeru alarmowego 998 z telefonu stacjonarnego lub komórkowego połączenie odbierze dyżurny CPR w Lublinie, a nie jak dotychczas strażak pełniący służbę w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Tomaszowie Lubelskim.
Takie rozwiązanie zezwoli na jednoczesne powiadomienie z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego wszystkich potrzebnych służb ratowniczych, które mogą być potrzebne przy likwidacji zagrożeń.
 
mat. KP PSP TL/fot. gov.pl
 
NUMER 998 NIE ZNIKA. Połączenia zostanie przekierowane na 112.
 
Numer alarmowy 112 funkcjonuje w Polsce od 2012 roku. Jego wybranie, zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego (nawet bez karty SIM), powoduje połączenie z właściwym dla danego województwa centrum powiadamiania ratunkowego. Docelowo od 2024 roku numer 112 ma zastąpić wszystkie funkcjonujące do tej pory oddzielnie numery alarmowe dla poszczególnych służb: 997 (policja), 998 (straż pożarna) i 999 (pogotowie ratunkowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.