Info

INFO Twoja cyfrowa maseczka

Nosisz maseczkę, trzymasz dystans, dbasz o higienę – dołóż do tego zestawu korzystanie z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe.

Korzystanie z aplikacji nic nie kosztuje, jest proste, bezpieczne i – co pokazują doświadczenia innych krajów – skuteczne. Do używania jej zachęca także minister zdrowia.

Pomocne powiadomienie

Głównym celem aplikacji jest wysyłanie anonimowych powiadomień o kontakcie z koronawirusem. Otrzymanie takiego ostrzeżenia nie oznacza, że jesteśmy chorzy lub że powinniśmy odbyć obowiązkową kwarantannę. To sygnał, że w ostatnich 14 dniach mogliśmy mieć kontakt z osobą, która ma pozytywny wynik testu na COVID-19. A to oznacza, że powinniśmy być ostrożniejsi. Jeśli to możliwe – powinniśmy przez jakiś czas zrezygnować ze spotkań np. z seniorami. Wszystko po to, by zahamować ewentualne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Brytyjski resort zdrowia oszacował, że tamtejsza aplikacja (NHS COVID-19 app), działająca tak samo jak nasza, zapobiegła około 600 tysiącom nowych infekcji.

Dzięki powiadomieniu możemy też szybciej zareagować i lepiej zadbać o swoje zdrowie. Każda osoba, która otrzyma takie ostrzeżenie a wynik jej, dostępnego w aplikacji, testu oceny ryzyka jest niepokojący – może szybko i wygodnie zapisać się na test. Aplikacja prowadzi przez ten proces krok po kroku.

Powiadomienia są anonimowe. To działa w dwie strony. Otrzymując powiadomienie – nie wiemy od kogo je dostaliśmy. Wysyłając powiadomienie – nie wiemy do kogo je wysyłamy. No właśnie – dzięki aplikacji możemy nie tylko dostawać powiadomienia, ale także je wysyłać. Jak to działa?

Załóżmy, że – niestety – odebraliśmy pozytywny wynik testu na COVID-19. Do każdej takiej osoby dzwoni Centrum Kontaktu (połączenie automatyczne). W trakcie połączenia jedno z pytań, jakie usłyszymy będzie dotyczyło tego, czy korzystamy z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Jeśli korzystamy (tylko użytkownicy aplikacji mogą dostawać powiadomienia i je wysyłać) – wkrótce skontaktuje się z nami pracownik Centrum Kontaktu, który podczas rozmowy przekaże nam unikatowy numer PIN. Powie też, w którym miejscu aplikacji go wprowadzić. Wprowadzenie PINu w aplikacji uruchomi system powiadomień. A to oznacza, że wszystkie osoby, które także korzystają z aplikacji i z którymi mieliśmy kontakt (nie musimy ich znać) w trakcie ostatnich 14 dni – dostaną anonimowe ostrzeżenie o możliwym kontakcie z koronawirusem.

Być może opis brzmi skomplikowane, jednak w praktyce – to naprawdę proste i szybkie działanie. Aplikacja zbudowana jest tak, by korzystanie z niej nie stanowiło problemu i dla młodszych, i dla starszych – także tych, którzy na co dzień słabiej sobie radzą z nowoczesnymi technologiami.

Wysłanie powiadomienia nic nie kosztuje, zajmuje chwilę, jest anonimowe – a może skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Osoby, które je otrzymają będą mogły lepiej i skuteczniej zadbać o swoje i swoich bliskich zdrowie.

Jak działa system powiadomień aplikacji STOP COVID? – obejrzyj film.

Europejski standard

A jak to możliwe, że aplikacja w ogóle wysyła takie powiadomienia? Skąd wie do kogo je wysłać? Czy nas śledzi?

Nie, nie śledzi. Aplikacja nie zbiera żadnych danych o użytkownikach. Ich prywatność jest naszym priorytetem. Aplikacja powstała we współpracy z Komisją Europejską. Przeszła niezależne testy bezpieczeństwa – nie ma dostępu do zawartości naszego telefonu, nie śledzi naszej lokalizacji. Aby uruchomić aplikację nie musimy podawać żadnych swoich danych.

Działanie aplikacji (nie tylko naszej, ale wszystkich dostępnych w Europie aplikacji tego typu) jest oparte o system Bluetooth i rozwiązanie dostarczone przez firmy Apple i Google. W największym skrócie wygląda to tak:

 • Po ściągnięciu aplikacji (jest dostępna – w zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy – w sklepach Google Play lub AppStore) uruchamiamy system monitorowania ryzyka (włączamy Bluetooth).
 • Od tego momentu aplikacja, działając w tle, monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów, na których także jest zainstalowana. My już nic nie musimy robić.
 • Jeśli znajdzie takie urządzenie, a spotkanie z nim będzie trwało dłużej niż 15 minut i odbędzie się w odległości poniżej 2 metrów – aplikacja je zapamięta na 14 dni. W aplikacji nie znajdziemy informacji z iloma takimi urządzeniami „widziało się” nasze.
 • Jeśli w trakcie 14 dni właściciel urządzenia, z którym kontakt miał nasz telefon, zachoruje i wpisze w aplikacji otrzymany z Centrum Kontaktu numer PIN – w naszym telefonie pojawi się ostrzeżenie.
 • Jeśli w trakcie 14 dni my zachorujemy i wpiszemy w aplikacji numer PIN, tym samym uruchamiając system powiadomień – w telefonach osób/innych użytkowników aplikacji, z których urządzeniami „widziało się” nasze – pojawią się anonimowe ostrzeżenia.
 • Dostając powiadomienie – nie wiemy kto je wysłał. Wysyłając powiadomienie – nie wiemy do kogo je wysyłamy.

Jeśli nadal nie do końca rozumiesz, jak działa aplikacja, obejrzyj film, w którym to tłumaczymy.

Zróbmy wszystko, aby zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa! – obejrzyj film.

Ostrzeżenia, informacje, testy

Do tej pory (dane na 2 marca) aplikację pobrało 1 876 099 Polaków. System powiadamiania uruchomiły 3922 osoby. Do korzystania z aplikacji zachęca m.in. minister zdrowia.

– Zachęcam do stosowania aplikacji STOP COVID. Jak pokazują doświadczenia innych krajów korzystanie z tego rodzaju aplikacji przyczynia się do spadku liczby zachorowań – mówi Adam Niedzielski. – Aplikacja jest bezpieczna i bezpłatna, zapewnia bezpieczeństwo i prywatność – dodaje.

STOP COVID – ProteGO Safe to nie tylko powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem.

W aplikacji znajdziecie też m.in.:

 • test oceny ryzyka zachorowania – warto wypełniać go regularnie,
 • dziennik zdrowia – to miejsce, gdzie codziennie możesz notować np. wysokość swojej temperatury lub występowanie innych objawów (katar, kaszel itp.). To także miejsce na notatki z kim się spotkaliśmy/gdzie byliśmy. Gdybyśmy zachorowali – takie informacje na pewno się przydadzą,
 • aktualną informację o liczbie wykonanych w Polsce szczepień przeciwko COVID – 19,
 • aktualną informację o liczbie zachorowań na koronawirusa w Polsce,
 • obserwacja powiatów – dzięki tej funkcji masz aktualne informacje o sytuacji epidemicznej w wybranych przez Ciebie regionach,
 • ostrzeż w Europie – dzięki tej funkcji możesz wysłać powiadomienie do użytkowników aplikacji innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub otrzymać powiadomienie od nich bez konieczności instalowania aplikacji z innych krajów.

Wkrótce kolejna aktualizacja i kolejne udogodnienia dla użytkowników!

Nasza aplikacja jest dostępna w językach polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim.

 • Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz STOP COVID – ProteGO Safe ze sklepu Google Play.
 • Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz STOP COVID – ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie gov.pl/stopcovid

Razem możemy pokonać koronawirusa! Pobierz aplikację STOP COVID! – obejrzyj spot.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *