INFO W urzędach skarbowych już nie opłacisz podatku

 

 • Od 1 lutego 2021 r. lub 15 marca 2021 r. (w zależności od urzędu) podatnicy nie będą już mogli zrealizować opłat na rzecz urzędu skarbowego.
 • Punkty kasowe, obsługiwane przez banki w urzędach skarbowych zostaną zlikwidowane.
 • Izba Administracji Skarbowej w Lublinie zawarła umowę z Pocztą Polską, na mocy której bez prowizji będzie można odebrać nadpłaty podatku w wyznaczonych urzędach pocztowych.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie 28 stycznia 2021 r. zawarła umowę z Pocztą Polską, której przedmiotem jest prowadzenia obsługi kasowej urzędów skarbowych województwa lubelskiego. Do tej pory taką obsługę prowadziły w siedzibie urzędów banki. W okienku kasowym można było zapłacić podatek lub odebrać nadpłatę. Teraz bankowe kasy przestaną funkcjonować w urzędach, a bezprowizyjnie będzie można odebrać pieniądze z nadpłaty podatku we wskazanych oddziałach Poczty Polskiej.

– Coraz mniej naszych klientów korzystało z kas bankowych, ulokowanych w urzędach skarbowych. Z roku na rok liczba, dokonywanych tam wpłat zmniejszała się o kilkanaście procent. Z tego powodu zdecydowaliśmy się zaprzestać obsługi kasowej w siedzibie urzędów. Wpisuje się to w nasze działania, w których staramy się zachęcać podatników do załatwiania jak największej ilości spraw online. Już teraz zdecydowana większość osób reguluje swoje zobowiązania przelewem elektronicznym, a ponad 85% zeznań podatkowych trafia do nas w formie elektronicznej – mówi Michał Deruś, rzecznik prasowy  Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Obsługą kasową, prowadzoną przez Pocztę Polską, zostały objęte wyłącznie wypłaty gotówkowe z tytułu nadpłat i zwrotów podatku, opłat i niepodatkowych należności budżetowych, w tym wpłaconych gotówką zabezpieczeń akcyzowych. Wypłaty te nie będą objęte prowizją. Na poczcie czy w banku można oczywiście nadal zapłacić należności podatkowe, ale opłaty za takie transakcje są regulowane przez instytucje, w których dokonywana jest płatność.

Zdecydowana większość podatników wybiera inne sposoby zwrotu nadpłat z urzędu skarbowego – na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.

Żeby odebrać nadpłatę w Punkcie Obsługi Kasowej, należy wskazać w zeznaniu podatkowym żądanie zwrotu nadpłaty w kasie lub złożyć pismo z takim żądaniem. W przypadku wątpliwości co do formy zwrotu, nadpłata zostanie zwrócona na rachunek bankowy podatnika (o ile urząd skarbowy ma o nim wiedzę) lub przekazem pocztowym.

Realizacja nadpłat i zwrotów następować będzie w dni robocze, tj. od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godzinach pracy Punktu Obsługi Kasowej (POK), ale nie dowolnie. Pieniądze ze zwrotu podatku będzie można odebrać po uprzednim zawiadomieniu osoby przez urząd skarbowy, w terminie 14 dni od wyznaczonej daty. Przed dokonaniem wypłaty pracownik POK sprawdzi tożsamość osoby uprawnionej do odbioru nadpłaty.

Najwcześniej, bo od 1 lutego 2021 r. obsługa kasowa poza budynkiem urzędu skarbowego jest świadczona dla:

 1. Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej, adres punktu kasowego: UP Biała Podlaska 1, ul. Pl. Wolności 9, 21-500 Białą Podlaska;
 2. Urzędu Skarbowego w Biłgoraju, adres punktu kasowego: UP Biłgoraj, T. Kościuszki 81, 23-400 Biłgoraj;
 3. Urzędu Skarbowego w Janowie Lubelskim, adres punktu kasowego UP Janów Lubelski, ul. J. Zamoyskiego 39, 23-300 Janów Lubelski;
 4. Urzędu Skarbowego w Kraśniku, adres punktu kasowego: UP Kraśnik 1, Wolności 15, 23-200 Kraśnik;
 5. Urzędu Skarbowego w Lubartowie, adres punktu kasowego: UP Lubartów 1, Legionów 27, 21-100 Lubartów;
 6. Urzędu Skarbowego w Łukowie, adres punktu kasowego: UP Łuków 1, J. Piłsudskiego 15, 21-400 Łuków;
 7. Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, adres punktu kasowego: UP Opole Lubelskie, ul. Lubelska 16, 24-300 Opole Lubelskie;
 8. Urzędu Skarbowego w Puławach, adres punktu kasowego: UP Puławy 1, Lubelska 3, 24-100 Puławy;
 9. Urzędu Skarbowego w Rykach, adres punktu kasowego: UP Ryki, K. Wojtyły 1, 08-500 Ryki;
 10. Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim, adres punktu kasowego: UP Tomaszów Lubelski, ul. Żwirki i Wigury 4, 22-600 Tomaszów Lubelski;
 11. Urzędu Skarbowego w Zamościu, adres punktu kasowego: UP Zamość 1, T. Kościuszki 9, 22-400 Zamość.

Od 15 marca 2021 r. obsługa kasowa poza budynkiem urzędu skarbowego będzie świadczona dla pozostałych urzędów skarbowych, tj.:

 1. Urzędu Skarbowego w Chełmie, adres punktu kasowego: UP Chełm, Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 41A, 22-100 Chełm;
 2. Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie, adres punktu kasowego: UP Hrubieszów, ul. J. Piłsudskiego 7, 22-500 Hrubieszów;
 3. Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie, adres punktu kasowego: UP Krasnystaw, Pl. 3 Maja 26, 22-300 Krasnystaw;
 4. Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, adres punktu kasowego: UP Lublin 1, ul. Krakowskie Przedmieście 50, 20-001 Lublin;
 5. Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie, adres punktu kasowego: UP Lublin 56, ul. Kaprysowa 4, 20-845 Lublin;
 6. Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie, adres punktu kasowego: UP Lublin 1, ul. Krakowskie Przedmieście 1, 20-001 Lublin;
 7. Urzędu Skarbowego w Łęcznej, adres punktu kasowego: UP Łęczna 1, Jana Pawła II 89, 21-100 Łęczna;
 8. Urzędu Skarbowego w Parczewie, adres punktu kasowego: UP Parczew, Kościelna 7, 21-200 Parczew;
 9. Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim, adres punktu kasowego: UP Radzyń Podlaski 1, ul. J. Dąbrowskiego 18, 21-300 Radzyń Podlaski;
 10. Urzędu Skarbowego we Włodawie, adres punktu kasowego: UP Włodawa 1, 11 Listopada 6, 22-200 Włodawa.

W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym, np. telefonicznie. Jeśli jednak istnieje konieczność osobistej wizyty, należy pamiętam o wcześniejszym jej umówieniu, co pozwali szybko i komfortowo załatwić sprawę lub uzyskać potrzebną informację – bez kolejek i z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Najwygodniejszym sposobem umówienia wizyty w urzędzie skarbowym jest skorzystanie z :

 • z elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub na stronie swojego urzędu skarbowego;
 • przeprowadzenie rozmowy telefonicznej z urzędnikiem, który tej czynności dokona za nas – numery telefonów można sprawdzić na stronie internetowej swojego urzędu skarbowego.

Michał Deruś/Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.