INFO Zmogło Cię przeziębienie? – nadrób zaległości (z poziomu łóżka i koca)

Zmogło Cię przeziębienie? – nadrób zaległości (z poziomu łóżka i koca)

Bycie na chorobowym nie oznacza, że nie możesz załatwić zaległych spraw. Oczywiście wszystkim przeziębionym zalecamy wypoczynek. Korzystając z naszych e-usług przekonacie się jednak, że załatwianie spraw urzędowych to żaden wysiłek.

Internet to lekarstwo, po które sięga wielu kurujących się w domu. Obejrzenie serialu, opłacenie rachunków, zakupy świąteczne, nadrobienie zaległych lektur – to wszystko w sieci jest na wyciągnięcie ręki. Dodajcie do tego załatwienie spraw urzędowych, a okaże się, że na zwolnieniu lekarskim zrobicie wszystko, na co wcześniej nie mieliście czasu. Bez nadwyrężania zdrowia, oczywiście. 

Zdrowe podejście

Jeśli nie wiecie od czego zacząć, zacznijcie od założenia profilu zaufanego (PZ). Nie wiecie co to takiego i dlaczego warto go mieć? To narzędzie, dzięki któremu skutecznie potwierdzicie swoją tożsamość w internecie. A to niezbędnie, aby sprawy urzędowe załatwiać z poziomu łóżka czy kanapy.

Założenie PZ jest proste i co najważniejsze – możecie to zrobić bez wychodzenia z domu. Warunek? Konto w jednym z tych banków: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, Allior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konto na platformie Envelo. Kilka kliknięć i gotowe – e-administracja staje przed Wami otworem.

Do czego warto wykorzystać profil zaufany? Jedno jest pewne – przyda się nie raz. Możecie zacząć od zalogowania się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

IKP to aplikacja Ministerstwa Zdrowia, w której znajdziecie:

 • swoją dokumentację medyczną (np. e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala),
 • informacje wysokości refundacji (kupionych leków i innych produktów medycznych oraz świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ — na przykład przebytego zabiegu lub badania), 
 • informacje o zaleconej dawce leków,
 • informacje o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u Twojego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji.

– Profil zaufany to jedyny sposób, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. To właśnie PZ gwarantuje pełne bezpieczeństwo ochrony wrażliwych danych i informacji pacjentów korzystających z IKP – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Surfuj i załatwiaj

Leżąc na chorobowym na pewno częściej, niż zwykle zaglądacie do telefonu. Między kolejną wizytą w mediach społecznościowych, a ponownym odświeżeniem informacji na ulubionym portalu z wiadomościami, zajrzyjcie do sklepu z aplikacjami (Google Play lub AppStore). Znajdźcie tam naszą appkę mObywatel i zainstalujcie ją sobie.

Aby uruchomić mObywatela potrzebujecie profilu zaufanego. Warto!

– mObywatel to mówiąc najprościej nasz wirtualny portfel z dokumentami. Niezależnie od tego z jakiego telefonu korzystamy znajdziemy tam mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki niej nie musimy mieć przy sobie dowodu np. na poczcie odbierając list polecony lub paczkę, czy w pociągu – podczas kontroli biletów – dodaje szef MC.

mTożsamość to niejedyny atut mObywatela. Znajdziecie tam także mPojazd, a właściciele telefonów z systemem Android – eReceptę.

Więcej o naszej aplikacji przeczytacie na www.gov.pl/mobywatel

Pytacie pewnie, a jaką konkretną sprawę urzędową możemy załatwić online? Już odpowiadamy.

Złóżcie wniosek o nowy dowód osobisty. Kiedy ostatnio sprawdzaliście jego ważność? Czy siedzenie na zwolnieniu to nie jest świetny moment, by to załatwić? Aby sfinalizować sprawę potrzebujecie profilu zaufanego i odpowiedniego zdjęcia.

Teraz pewnie myślicie sobie: to musi być bardzo trudne. Nieprawda. To proste.

Wejdźcie na www.gov.pl, profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV i tam wybierzcie usługę „Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną”.

Kolejne kroki:

 • Wybierzcie powód ubiegania się o dowód.
 • Wybierzcie dowolny urząd, w którym odbierzecie gotowy dowód.
 • Zaznaczcie, czy chcecie mieć podpis osobisty. To zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem (podmiotem publicznym) jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możecie go też używać do załatwiania innych spraw – z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony.
 • Dołączcie zdjęcie. (Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu)
 • Sprawdźcie, czy wpisaliście poprawne dane – znajdziecie je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
 • Uzupełnijcie brakujące dane kontaktowe. Upewnijcie się, że macie w swoim wniosku poprawny e-mail. To na ten adres dostaniecie numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzecie dowód.
 • Po wypełnieniu formularza system przekieruje Was do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl.
 • Podpiszcie wniosek profilem zaufanym.

Gotowe!

Nadrób zaległości

Macie ochotę na więcej? Oto kilka innych spraw, które możecie załatwić online:

I wiele innych.

Informacje o wszystkich dostępnych e-usługach znajdziecie na portalu www.GOV.pl. I pamiętajcie, nie musicie załatwiać wszystkiego na raz. Zostawcie sobie trochę czasu na powrót do zdrowia J

***

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

mat. Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!