Uncategorized

Jak sprawdzić czy bukmacher jest legalny

Według statystyk, zakłady wzajemne obstawia nawet 13% Polaków – dla jednych jest to forma rozrywki, dla innych sposób na kibicowanie ulubionym drużynom, dla jeszcze innych – sposób na podreperowanie domowego budżetu. Przed rozpoczęciem grania u bukmachera warto jednak sprawdzić, czy jest on legalny – korzystanie z usług operatorów bez wymaganych pozwoleń grozi wysokimi karami finansowymi!

Od 1 kwietnia 2017 roku w Polsce obowiązuje znowelizowana ustawa hazardowa. Na jej mocy w naszym kraju legalnie działać mogą tylko firmy bukmacherskie z licencją ministerstwa finansów , zobowiązującą m.in. do opłacania w Polsce 12% podatku obrotowego oraz weryfikowania wieku i tożsamości graczy. – Jedną z intencji uchwalenia nowego prawa było ograniczenie szarej strefy w Internecie. Firmy działające do tej pory w szarej strefie zostały wpisane do nowo utworzonego Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, prowadzonego przez ministerstwo finansów – pisał Tomasz Bodył, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. W ciągu 48 godzin od umieszczenia strony w Rejestrze operatorzy Internetu, pod groźbą wynoszącej 250 tys. zł kary finansowej, mają obowiązek ją zablokować. Kara grzywny w wysokości do 8,4 tys. zł w 2018 roku grozi również graczom, którym zostanie udowodniona gra u bukmacherów bez licencji resortu finansów. Dlatego przed skorzystaniem z usług jakiegokolwiek buka warto sprawdzić, czy działa on w sposób legalny.

Legalni bukmacherzy – jak ich znaleźć?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy dany bukmacher działa w Polsce zgodnie z nową ustawą hazardową jest zapoznanie się z listą licencji udzielonych przez resort finansów, dostępnych na stronie internetowej ministerstwa. Można tam znaleźć aktualne zestawienie wszystkich legalnych bukmacherów, wraz z numerem koncesji, datą jej wydania oraz rodzajem. I tak np. na stronie internetowej ministerstwa finansów można przeczytać, że bukmacher, który współpracuje wizerunkowo m.in. z Mateuszem Borkiem, posiada licencję nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17 na urządzanie zakładów wzajemnych przez Internet wydaną 28 listopada 2014 roku i obowiązującą przez okres sześciu lat. Legalni bukmacherzy mogą oferować graczom bonusy powitalne – lista takich promocji wraz z kodami bonusowymi jest tutaj: www.legalsport.pl/rankingi/ranking-bonusow-powitalnych – wszyscy bukmacherzy są zweryfikowani i posiadają odpowiednią licencję MF.

Drugim sposobem na zweryfikowanie legalności wybranego bukmachera jest odwiedzenie jego strony internetowej. Zgodnie z nową ustawą hazardową operatorzy z koncesją MF muszą prowadzić witrynę po polsku i z domeną .pl, więc jeśli serwis wybranego buka kończy się domeną .com, to nie jest on w Polsce legalny. Dodatkowo, każdy bukmacher, który działa w zgodzie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami ze względów wizerunkowych podkreśla to w swoich witrynach – tak, by każda potencjalny klient wiedział, że ma do czynienia z firmą rzetelną i uczciwą. Dlatego w serwisach warto poszukać odpowiednich informacji albo dedykowanej podstrony. Dla przykładu – bukmacher będący sponsorem piłkarzy Zagłębia Lubin już na stronie głównej informuje, że posiada odpowiednią koncesję MF, a w jednej z zakładek znaleźć można nawet skan jego licencji nr SC/12/7251/17-
7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599.

Dla pewności stronę internetową danego operatora zakładów wzajemnych można jeszcze sprawdzić w Rejestrze Domen Służących Do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, prowadzonym przez resort finansów. Wiadomo jednak, że domeny są tam dodawane nieregularnie, a stron wielu bukmacherów bez koncesji MF po prostu tam nie ma – dlatego nie powinien to być wyłączny, a tylko uzupełniający sposób weryfikacji legalności danego buka.

Źródła: wikipedia.org, www.legalsport.pl/vademecum/graj-bezpiecznie/zaklady-lotto-czy-moga-uzalezniac, rp.pl

Jeden komentarz do “Jak sprawdzić czy bukmacher jest legalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *