Kupujesz mieszkanie pod wynajem? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Zakup mieszkania pod wynajem to coraz popularniejsza forma inwestowania oszczędności. Nieruchomości cechują się dużo większą stabilnością niż lokaty bankowe, pozwalają także szybko uzyskać znacznie wyższy zysk. Wynajem takiego lokalu to także gwarancja comiesięcznego dochodu lub szybkiej spłaty kredytu. Co warto wziąć pod uwagę, kupując mieszkanie pod wynajem?

Zadbaj o finanse

Zakup mieszkania to spory wydatek, nawet gdy jest to lokal położony w niewielkiej miejscowości. Chcąc zainwestować w nieruchomość, musisz się do tego dobrze przygotować finansowo. W korzystnej sytuacji znajdują się inwestorzy, którzy dysponują gotówką, która szczególnie w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego pozwala na szybkiego dobicie targu oraz zapewnia korzystną pozycję negocjacyjną. Większość inwestorów zmuszona jest jednak do posiłkowania się kredytem hipotecznym. Przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z różnymi ofertami banku oraz upewnić się, że dysponujesz odpowiednio wysokim wkładem własnym. W wyborze kredytu może pomóc również doradca kredytowy.

Wybór odpowiedniego lokalu

Szukając lokalu inwestycyjnego, pamiętaj, że szukasz mieszkania, które łatwo będzie wynająć, a nie takiego, w którym sam chciałbyś mieszkać. Jak podkreślają deweloperzy w Biłgoraju, zmiana perspektywy pozwoli Ci szybciej odfiltrować interesujące oferty oraz sfinalizować transakcję. W pierwszej kolejności zastanów się więc, komu takie mieszkanie chciałbyś wynająć lub komu będzie najłatwiej? Wybór grupy docelowej pozwoli Ci zawęzić poszukiwania do mieszkań adekwatnych do potrzeb studentów lub odpowiednich dla rodzin z dziećmi.

Różnice mogą dotyczyć zarówno rozkładu mieszkania, standardu, jak i metrażu. Warto zastanowić się również nad koniecznością dokupienia miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej. Dla najemców istotne znaczenie może mieć także obecność balkonu. Czynnikiem, który przesądza o atrakcyjności lokalu, jest również jego lokalizacja, rozumiana jako odległość od centrum oraz dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej. Nie oznacza to, że powinieneś z marszu odrzucić mieszkania położone w peryferyjnych dzielnicach. W tym przypadku warto jednak zwrócić uwagę na komunikację.

Ceny mieszkań a ceny najmu

Szukając mieszkania pod inwestycję, szukasz lokalu, który zapewni Ci jak największą opłacalność inwestycji. Dowiedz się więc, na jakie ceny najmu możesz liczyć w danej miejscowości lub dzielnicy i porównaj je z cenami mieszkań. Być może okaże się, że kupując mieszkanie poza granicami miasta, możesz liczyć na podobny czynsz ze strony najemcy, jak w przypadku dużo droższego mieszkania położonego w centrum. Wiedzę na ten temat możesz czerpać zarówno z Internetu, jak i współpracując z agencją nieruchomości.

Ryzyko inwestycji

Jak każda inwestycja, również zakup mieszkania wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Może to być podwyżka stóp procentowych, niepewny deweloper, zmiana w planie miejscowego zagospodarowania przestrzeni, która obniży wartość mieszkania lub kłopotliwe sąsiedztwo. Warto więc szukać okazji cenowych, ale również chłodno je analizować, dowiadując się przy tym jak najwięcej o samym lokalu oraz jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.