Na co zwrócić uwagę przy oświetlaniu akwarium?

Akwarystyka to prężnie rozwijające się hobby w naszym kraju. W końcu kolorowe ryby, piękne rośliny i urok podwodnego świata może przyciągnąć każdego. Jednak jeśli chcemy podkreślić wizualne odczucia płynące z naszego akwarium, to musimy zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. Jak to zrobić i na co zwracać uwagę? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

 

Specyfika ryb i roślin akwariowych

Przy oświetlaniu akwarium musimy najpierw pamiętać o tym, jaką florę i faunę będziemy utrzymywać w naszym podwodnym świecie. Jest to niezmiernie ważne ze względu na to, że wiele gatunków ryb i roślin potrzebuje różnorodnego natężenia oraz barwy światła. Bez odpowiedniego oświetlenia nasze rośliny akwariowe nie będą w stanie przeprowadzić fotosyntezy, a co za tym idzie – nie będą mogły się rozwijać i prawdopodobnie bardzo szybko umrą. Doprowadzi to do momentu, w którym woda nie będzie odpowiednio natleniona – co oczywiście wpłynie negatywnie na życie reszty podwodnych mieszkańców. Dobrze jest również sprawdzić w jakiej barwie najlepiej będą się czuły nasze wodne żyjątka – dzięki temu zapobiegniemy ich zestresowaniu oraz przedwczesnemu umieraniu.

Głębokość akwarium

Kolejną istotną kwestią jest sam rozmiar zbiornika. Im większe akwarium, tym bardziej prawdopodobne, że będziemy potrzebowali mocniejszego światła. Przyjęło się, że oświetlenie akwariowe montuje się zazwyczaj nad taflą wody. Dlatego ważne jest, aby światło docierało również do dolnych partii zbiornika w taki sposób, aby najniżej położone rośliny mogły się w spokoju rozwijać.

Jasność oraz miejsce umieszczenia oświetlenia do akwarium

Dobrze też zwrócić uwagę na miejsce umieszczenia akwarium. Jeśli jest ono w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu (np. salonie przy oknie), to może nie będziemy musieli przesadnie inwestować w mocne oświetlenie. Jednak w przypadku zbiorników położonych w zacienionych miejscach, wtedy lepiej będzie pomyśleć o zakupie porządnego oświetlenia LED do akwarium.

Podsumowanie

Jeśli szukasz odpowiedniego oświetlenia do twojego akwarium, to koniecznie skonsultuj się z ekspertami lub poradnikami do twojego typu zbiornika. Warto również wybierać lampy z zaufanych sklepów, takich jak chociażby akwarystyczny24.pl, który posiada szeroką ofertę oświetlenia w konkurencyjnych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.