NASZ PATRONAT FOLKOWISKO TRZECH GALICJI – PROGRAM FESTIWALU

Trzy sceny, dziesiątki koncertów i warsztatów, rajdy, dyskusje i opowieści na szóstym Festiwalu Folkowisko. W tym roku motywem przewodnim imprezy będą trzy Galicje: polska, ukraińska i hiszpańska.
Koncert legendarnej Orkiestry Świętego Mikołaja i inspirującej Angeli Gaber, która wystąpi ze swoim bieszczadzkim trio, ekstremalne rajdy, warsztaty wokalne, teatralne i taneczne. Międzykulturowe spotkania i powrót starych przyjaciół, a wszystko w ramach zupełnie nowego spojrzenia na Galicje – trzy krainy, które dzielą granice, a łączy podejście do świata. Na te i inne atrakcje mogą liczyć goście tegorocznego Festiwalu Folkowisko w Gorajcu na Roztoczu – jednego z najważniejszych punktów na folkowej mapie Polski i zdobywcy europejskiego znaku jakości EFFE. W tym roku wydarzenie potrwa nie trzy, a cztery dni, od 7 do 10 lipca. Przyjadą setki barwnych i niezwykłych postaci, wśród nich zarówno nowi goście jak i duże grono stałych bywalców.
folkowisko2015_msz
FOLKOWISKO 2015 fot.Michał Szwerc
TRZY GALICJE, MOC ATRAKCJI…
Trzy gorajeckie sceny będą w tym roku tętniły życiem! Folkowisko po raz pierwszy odwiedzi prawdziwa legenda sceny folkowej, Orkiestra Świętego Mikołaja. Jej lider, Bogdan Bracha, podkreśla, że występ 8 lipca w Gorajcu ma dla kapeli wyjątkowe znaczenie: – Roztocze i Galicja to miejsca, gdzie nasza wyobraźnia była szczególnie pobudzana. Wyprawy na teren Galicji ukształtowały nas i naszą muzykę. Koncert w Gorajcu to ważne dla nas wydarzenie. To będzie fizyczna obecność w centrum jednej z naszych duchowych ojczyzn – mówi. Wśród nowych dla naszej publiczności składów znajdzie się również Sviatyj, artysta, który folkowy klimat przełamuje transowymi bluesami i głębokim wokalem. Ze swoimi piosenkami wystąpi też Monika Kowalczyk – laureatka ubiegłogorocznego przeglądu „Nowe Źródła” Stowarzyszenia Folkowisko, który promuje młodych artystów z Roztocza i okolic.
Oprócz mocnej reprezentacji polskiej Galicji dopiszą też przedstawiciele Galicji ukraińskiej: znany już festiwalowej publiczności kozacko-punkowy Joryj Kłoc i zespół Nameless. Z kolei hiszpański region Galicia będzie reprezentowała artystka Lucia Santiago Dias, która weźmie udział w Wieczorze Opowiadaczy i poprowadzi warsztat taneczny muneira. Repertuar wywodzący się z folkloru Hiszpanii zaprezentuje także Ewelina Koniec, solistka chóru w Kopenhadze, a przy okazji folklorystka. Ewelina śpiewa nie tylko hiszpańskie pieśni. Eksploruje także folklor ukraiński i polski, będzie to więc muzyczna podróż przez wszystkie tytułowe krainy.
Na tegorocznym Festiwalu znajdzie się miejsce na dawną muzykę wiejską w wersji niestylizowanej. Surowe brzmienia spod strzechy przywiozą ze sobą krakowska kapela
msfolkowisko2015473
FOLKOWISKO 2015  fot.Michał Szwerc

Tadirindum, która wieczorami będzie przygrywała do tańca w gorajeckiej stodole, zespół wokalny Swada oraz zaprzyjaźniona Kapela Ludowa z Cieszanowa i Orkiestra ze Zdziłowic.
Astmosferę wszystkich festiwalowych dni ożywi nasz nowy nabytek – folkowiskowa, drewniana stodoła! Odbędzie się tam pokaz filmów podróżniczych i etnograficznych. Goście Stodoły mogą liczyć też na wiele interaktywnych zajęć – wykłady z zielarstwa, warsztaty z kamieniarki bruśnieńskiej, wiejskiego śpiewu i tańca, zajęcia z drzeworytu, dyskusje i przedstawienie teatralne. Po raz pierwszy ugościmy Olę Chodasz, trenerkę dramy, która poprowadzi warsztaty poświęcone odczarowywaniu negatywnych stereotypów na temat wsi. – W spektaklu, który przygotowujemy wykorzystamy metodę teatru forum. Widzowie będą mogli wejść na scenę, pomóc bohaterom rozwiązać ich problemy i zmienić bieg wydarzeń – zapowiada prowadząca.
Niezwykle ciekawie zapowiada się też poświęcone Galicjom spotkanie Andrzeja Stasiuka i Tarasa Prochaśki – pisarzy związanych z tym miejscem po obu stronach granicy, zarówno geograficznie jak i za sprawą twórczości. Odbędzie się ono podczas Wieczoru Opowiadaczy, gdzie każdy gawędziarz jest mile widziany z historią, refleksją lub anegdotą.

folkowisko_2015_ms2FOLKOWISKO 2015  fot.Michał Szwerc

… I TROCHĘ RELAKSU ORAZ REKREACJI
Folkowisko co roku dba o swoich najmłodszych gości. Na terenie Festiwalu będzie działała Dzieciowioska, gdzie animatorzy zaopiekują się młodzieżówką fanów kultury tradycyjnej. Dzieciaki będą mogły wziąć udział w wielu zespołowych grach sprawnościowych, a także warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorkę wałbrzyskiego teatru lalek Patrycję Rojecką. – Na tle festiwalowego szaleństwa moje zajęcia będą czymś odrobinę innym – zdradza Patrycja – Postawimy na improwizację teatralną, zabawy integracyjne i sprawnościowe, rozwijanie wyobraźni i świadomości ciała w ruchu. Będzie także grupa warsztatowa dla dorosłych – zapowiada.
Dla trochę starszych, a spragnionych przygody organizatorzy mają w zanadrzu kilka propozycji na aktywne spędzenie czasu – rajdy samochodowe, rowerowe, spływ kajakowy i rajd ekstremalny nurtem płynącej niedaleko rzeki Gnojnik.
Wachlarz propozycji, które oferuje szósta oficjalna edycja Festiwalu stale się powiększa. Na bieżąco aktualizowane informacje można znaleźć na stronie www.Folkowisko.pl
Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko”

IMG_koncert

FOLKOWISKO 2014  fot.Michał Szwerc
O FESTIWALU
W tym roku czeka nas już szósta odsłona Folkowiska. To szczególny punkt na festiwalowej mapie Polski. Impreza odbywa się niemal na końcu świata – w malutkiej wsi Gorajec na Roztoczu Wschodnim. Wyróżnia ją zaangażowana, aktywna społeczność, zaś granice między organizatorami, artystami i odbiorcami są tu bardzo umowne. Do legendy przeszedł już koncert ukraińskich artystów z zespołu Joryj Kłoc, którzy dwa lata temu, wspomagani przez innych gości, grali przez dwanaście godzin bez przerwy! Każdy przywozi tu coś ze sobą – a to historie, a to warsztaty, a to muzykę pod gołym niebem. To ludzie tworzą atmosferę Folkowiska. Dzięki nim w ciągu kolejnych lat gorajeckie spotkania zamieniły się w jeden z najważniejszych festiwali folkowych w Polsce.
Pomysł jego organizacji narodził się w 2009 roku podczas nieformalnych spotkań grupy przyjaciół, a pierwszą oficjalną odsłonę zorganizowaliśmy dwa lata później. W poprzednich edycjach wzięli udział goście z całej Polski oraz z Anglii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Japonii, Rosji, Ukrainy i Węgier. Liczba uczestników, którzy co roku odwiedzają nas w ciągu festiwalowych dni oscyluje wokół 2 tysięcy. Folkowisko zostało uhonorowane europejskim znakiem jakości EFFE. Na międzynarodową listę Festiwal został wpisany razem z takimi znanymi imprezami jak FAMA, CAMERIMAGE, Malta Festival oraz Wratislavia Cantans. EFFE LABEL to znak jakości europejskich festiwali przyznawany przez European Festivals Association. Kryteriami, którymi kierowali się eksperci przy wyróżnianiu wydarzeń były lokalne zaangażowanie, globalna perspektywa oraz wysoki poziom artystyczny.

Strona www festiwalu www.folkowisko.pl
Wydarzenie na facebook-u https://www.facebook.com/events/774012142742564/

mat. promo fot. Michał Szwerc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.